Pomniki

Pomnik Jana Heweliusza

InfoGdansk
21 kwietnia, 2016
Zdjęcie: Pomnik odsłonięto w styczniu 2006 roku, podczas obchodów 395 rocznicy urodzin astronoma

Monument odsłonięto w dniu 28 stycznia 2006 roku, w rocznicę urodzin (jak i śmierci!) wybitnego astronoma. Pomnik ustawiono przed Ratuszem Staromiejskim, z którym Heweliusz przez znaczną część życia był związany.

Wcześniej w tym miejscu stała skromna rzeźba ufundowana m.in. przez gdańskich harcerzy. Astronom faktycznie zasługiwał na bardziej okazałe upamiętnienie, mały pomnik na szczęście nie zniknął z miejskiego krajobrazu, został przeniesiony na skwer przy ulicy Wodopój.

Jan Heweliusz był pierwszym Polakiem zaproszonym w szeregi londyńskiego Royal Society

Jan Heweliusz trudnił się produkcją piwa, jako ławnik i później rajca udzielał się też w roli miejskiego urzędnika. Do historii przeszedł jednak jako wybitny astronom, jego dokonania ze zdumieniem komentowano w elitarnym londyńskim Royal Society, naukowa działalność Heweliusza znalazła też uznanie królów Jana III Sobieskiego i potężnego Ludwika XIV.

Pomnik pokazuje gdańskiego astronoma zapatrzonego w niebo – ta późnobarokowa stylizacja nawiązuje do portretu namalowanego przez Andreasa Stecha, znakomitego gdańskiego malarza.

Zobacz też – Ekologiczne torby na zakupy z nadrukiem – zamów je dla swojej firmy!

Autorem pomnikowej kompozycji jest Jan Szczypka, gdański rzeźbiarz o góralskich korzeniach. Na elewacji pobliskiej kamienicy zobaczyć można artystycznie przedstawioną mapę Północnego Nieba, to plastyczne dzieło powstało w 2008 roku i jest uzupełnieniem pomnikowej realizacji.

Galeria Nowy Pomnik Jana Heweliusza - fotografie