Muzea

Bitwa pod Oliwą – renowacja obrazu Mariana Mokwy

InfoGdansk
22 listopada, 2024
Zdjęcie: Obraz Mariana Mokwy „Bitwa pod Oliwą I – niedokończony szkic”. Fot. Narodowe Muzeum Morskie.

Od dłuższego czasu trwają zaawansowane prace konserwatorskie nad niezwykle cennym dziełem Mariana Mokwy „Bitwa pod Oliwą I – niedokończony szkic”.

Obraz stanowi własność Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, marynistyczne dzieło ukazuje dynamiczny epizod jednej z najważniejszych bitew morskich w historii Polski – starcia pod Oliwą z 1627 roku.

Stan zachowania dzieła wymagał natychmiastowej interwencji. Prace konserwatorskie, sfinansowane przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, zostały powierzone specjalistom z firmy Cardas true art w Bydgoszczy.

Marian Mokwa – legenda malarstwa marynistycznego

Malarz Marian Mokwa (1889-1987) poświęcił morskiej tematyce kilkadziesiąt lat swojego długiego twórczego życia. Jeszcze w okresie międzywojennym opisywany artysta prowadził w Gdyni Galerię Morską, w której twórczością artystyczną propagował morski rozwój Rzeczypospolitej – temat bardzo potrzebny i przyciągający wtedy społeczną uwagę.

Jego dzieła były zamawiane przez hotele i firmy armatorskie, a obecnie zdobią zbiory ważnych placówek muzealnych. Taką kolekcję zobaczyć można w Spichlerzach na Ołowiance – głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego, ciekawy obraz Mariana Mokwy znajduje się też na wystawie stałej w Twierdzy Wisłoujście.

Zobacz więcej – Zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście

Renowacja obrazu zbiega się z kolejną rocznicą bitwy pod Oliwą, która rozegrała się 28 listopada 1627 roku i zakończyła się prestiżowym zwycięstwem polskiej floty.

 „Bitwa pod Oliwą I” – zagadki niedokończonego obrazu

Centralnym motywem dzieła jest monumentalny dziób okrętu, nakreślony przez artystę w szkicowy, konturowy sposób. Na jasnym tle kompozycji widoczna jest łódź z polską banderą, na której znajdują się marynarze i żołnierze, stanowiąca dynamiczny akcent tej morskiej sceny. W głębi znajduje się okręt pod pełnymi żaglami.

Zobacz też – Pokaz siedmiu obrazów Mariana Mokwy pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu

Obraz był zapewne częścią ambitnego projektu, który Marian Mokwa realizował w okresie międzywojennym, obrazującego całość dziejów Polski nad Bałtykiem w postaci cyklu „Apoteoza Polski Morskiej”. Obrazy tej artystycznej serii były eksponowano w wybudowanej przez Mokwę Galerii Morskiej przy ul. 3 Maja w Gdyni. –

– Opisywany obraz, jako dzieło nieukończone, przypuszczalnie znajdował się na zapleczu Galerii Morskiej. Ocalał z wojennej pożogi w okolicznościach, które do dziś pozostają niejasne. Został pocięty na kilka nierównych części i w takim stanie najprawdopodobniej przechowywano go w nieznanym miejscu – wyjaśnia dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej NMM.

 

Niestety, obrazy tam wystawione zostały tuż po wybuchu wojny zniszczone bądź rozkradzione przez okupantów niemieckich. Los wielu pozostaje wciąż nieznany.

Prawdopodobnie jeszcze w latach 1970-tych obraz został poddany konserwacji przeprowadzonej stosowanymi w tym czasie metodami. Po latach na powierzchni podklejonego wówczas płótna pojawiły się deformacje i pęcherze, a w miejscach wtórnego połączenia pociętych fragmentów obrazu – wykruszenia, natomiast warstwy farby nałożonej w miejscach ubytków zmieniły barwę.

Obraz zniszczony, ocalony, odnowiony

Zadanie konserwacji obrazu zlecono firmie Cardas true art z Bydgoszczy, która dysponuje zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz nowoczesnym zapleczem technicznym. Umożliwia to przeprowadzenie szczegółowych badań i kompleksowej renowacji dzieła. W zakres prac konserwatorskich wchodzi m.in., oczyszczenie powierzchni obrazu z zabrudzeń i nawarstwień, zabezpieczenie oryginalnej warstwy malarskiej, uzupełnienie ubytków w podłożu i malaturze, a także wykonanie retuszu oraz końcowej impregnacji, która zapewni ochronę dzieła na przyszłość.

Odnowione dzieło Mariana Mokwy „Bitwa pod Oliwą I – niedokończony szkic” zostanie zaprezentowane szerokiej publiczności w 2025 roku, podczas obchodów 65-lecia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wystawa stanie się również okazją do zaprezentowania działalności Towarzystwa Przyjaciół NMM, które jako darczyńca aktywnie wspiera rozwój kolekcji malarstwa gromadzonej w tej instytucji.