Impreza już się odbyła

Informacje

Pokaz siedmiu obrazów Mariana Mokwy pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu

InfoGdansk
19 grudnia, 2019
Zdjęcie: Pokaz siedmiu obrazów Mariana Mokwy pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu

Marian Mokwa (1889-1987) był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy marynistycznych, a swoim barwnym życiorysem mógłby obdarować co najmniej kilka dodatkowych osób. Więcej szczegółów z życia tego artysty nieco niżej.

Niezwykłe podróże Mariana Mokwy

W lipcu 2018 roku gdańskie Muzeum Narodowe nabyło siedem obrazów wspomnianego wyżej malarza. Dzieła pochodziły z kolekcji gromadzonej od lat 50-tych ubiegłego stulecia przez sopocki Grand Hotel. Marian Mokwa mieszkał w Sopocie od 1918 roku, zatem jego dzieła zapewne nieprzypadkowo trafiły do tego jednego z najbardziej znanych polskich obiektów hotelowych.
Zakup obrazów odbył się przy finansowym wsparciu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Marian Mokwa urodził się w kaszubskich Malarach w zamożnej rodzinie gburskiej. Odebrał staranną edukację, najpierw uczył się w renomowanym pelplińskim Collegium Marianum, potem w starogardzkim gimnazjum, a jego talent artystyczny rozkwitł na Akademiach Sztuk Pięknych w Norymberdze, Monachium i Berlinie. Przez pewien czas pracował jako korespondent prasowy na niespokojnych terenach bałkańskich, potem również w muzeum wojska tureckiego. Z pokładu tureckiego okrętu „Javus” obserwował przebieg bitwy pod Czatałdżą, po której miał ślubować swoje zaangażowanie w propagowanie morskiej tematyki.

Marian Mokwa odbył też wiele podróży po obszarze Bliskiego Wschodu, a w 1914 roku w związku z wybuchem wojny został zmobilizowany w szeregi armii niemieckiej. Na szczęście uznano jego kwalifikacje i przydzielono mu funkcję malarza wojennego.

Artysta mieszkał od 1918 roku w Sopocie i czynnie popierał kwestie włączenia Pomorza Gdańskiego w granice odbudowywanej Rzeczypospolitej.

W okresie międzywojennym jego sława malarska zataczała coraz szersze kręgi i wkrótce wykroczyła poza lokalne granice. Z jego twórczością mogli się zapoznać bywalcy warszawskiej Zachęty, prace Mariana Mokwy były też pokazywane na wystawach indywidualnych w Berlinie i Londynie.

Marian Mokwa z własnej inicjatywy stworzył Galerię Morską w Gdyni

Malarz od 1931 roku prowadził w Gdyni Galerię Morską, w której prezentował między innymi „Apoteozę Polski Morskiej” – cykl 44 obrazów przedstawiających morskie wątki polskiej historii od epoki średniowiecza aż po czasy jemu współczesne. W galerii wystawiano też obrazy innych wybitnych polskich malarzy marynistycznych – między innymi Kazimierza Jasnocha i Antoniego Suchanka.

W swojej twórczości Marian Mokwa inspirował się niezwykłą dynamiką morskiej tematyki. Portretował więc życie i pracę ludzi związanych z morzem – rybaków, marynarzy, portowców i stoczniowców. Na obrazach artystycznie dokumentował niebywały rozwój przedwojennej Gdyni – jednego z najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej. Nie zabrakło też miejsca dla polskich okrętów i rozrastającej się floty handlowej.

Po wybuchu II wojny światowej niemieccy okupanci zniszczyli bądź rozkradli prawie cały dorobek sopockiego malarza.

Po II wojnie światowej Marian Mokwa nie ustawał w marynistycznej twórczości. Artysta pływał na bazach rybackich gdyńskiego „Dalmoru” i statkach Polskich Linii Oceanicznych, z jednego rejsu potrafił przywieźć kilkadziesiąt gotowych obrazów i drugie tyle szkiców.

W jego dorobku około 9 tysięcy obrazów i ponad sto wystaw indywidualnych. Artysta zmarł 15 czerwca 1987 roku i został pochowany w Sopocie. W jego trwającej osiem dekad pracy twórczej artystyczne upamiętnienie polskich marzeń o niezależności, odbudowy państwowości i przemiany morskich snów w czyn i rzeczywistość.

Zakup wspomnianych wyżej obrazów to wydarzenie niemałej rangi, bo dotyczy dorobku jednego z najciekawszych i najbardziej płodnych malarzy polskich XX wieku.

Obrazy będą prezentowane do 23 lutego 2020 roku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

INFORMACJE
Pokaz siedmiu obrazów Mariana Mokwy pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu;
Muzeum Narodowe W Gdańsku;
Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów;
Ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk
Wystawa do 23 lutego 2020 r.