Czasy bibliotecznej nudy i monotonii z wolna odchodzą do przeszłości. W bibliotekach coraz ciekawiej krzyżują się wątki kulturalnej i społecznej aktywności, organizowane są wystawy, wieczory literackie i promocje książek.
Na szczególną uwagę zasługuje placówka biblioteczna działająca w budynku dworca kolejowego w Rumi. Po remoncie i odważnej zmianie aranżacji wystroju obiekt zyskał nowe życie, a o bibliotece zaczęto mówić i pisać w regionie, kraju czy nawet w prestiżowych mediach zagranicznych.
Prestiżowe nagrody dla Stacji Kultury w Rumi
W wystroju placówki sporo nawiązań do kolejowej tematyki, to przede wszystkim nazwa, ale też dworcowy zegar, kojarzące się z torami regały i wygodne sofy przypominające wyposażenie przedziałów w wagonach kolejowych. Aranżacja wystroju powstała według projektu firmy Sikora Wnętrza i doczekała się wielu pozytywnych komentarzy i prestiżowych wyróżnień. W 2016 roku rumska biblioteka zwyciężyła w konkursie „Library Interior Design Awards” w kategorii „Single Space Design”. W puli finałowej jako jedyna reprezentowała Europę i wygrała z projektami z Chin, Kanady i USA. Wyróżnienie wybitne i prestiżowe, ale nie jedyne. Dwa lata wcześniej placówka zajęła pierwsze miejsce w VII edycji konkursu „Polska Architektura XXL” w kategorii „Wnętrza Publiczne 2014”.
W bibliotece udzielają się też organizacje pozarządowe, organizowane są wystawy sztuki, spotkania literackie i muzyczne koncerty. W budynku utrzymano typowo dworcową funkcjonalność, działają w nim kasy biletowe, poczekalnia połączona z biblioteką i punkty gastronomiczne.
Zobacz też – Czy warto robić zakupy spożywcze przez internet?
Tak oto wyżej pojmowana kultura zagościła w przestrzeni typowej codzienności. Efekty przeszły wszelkie oczekiwania, bo w stosunkowo krótkim czasie poziom lokalnego czytelnictwa wzrósł o 50%! Podobnie udanym eksperymentem była organizacja gdańskiej Biblioteki Manhattan w epicentrum komercyjnej przestrzeni.
Biblioteka Rumia – Stacja Kultura
ul. Starowiejska 2, 84-230 Rumia
www.bibliotekarumia.pl