Impreza już się odbyła

Imprezy

392. Rocznica bitwy pod Oliwą

InfoGdansk
28 listopada, 2019

W dniach 29-30 listopada 2019 roku odbędą się uroczyste i efektowne obchody rocznicy bitwy pod Oliwą.

Warto przypomnieć, rankiem 28 listopada 1627 roku z kotwicowiska przy Twierdzy Wisłoujście ruszyły do boju eskadry polskich okrętów pod dowództwem admirała Arenda Dickmanna. Zaskoczone okręty szwedzkie przyjęły wyzwanie, w zaciekłym boju Szwedzi stracili dwa okręty, po czym wrogie jednostki pośpiesznie uszły z akwenu bitwy.

Śmierć admirała Arenda Dickmanna

Niestety pod sam koniec starcia poległ admirał Arend Dickmann, pochowany kilka dni później w gdańskim kościele Mariackim.

Zwycięska potyczka dodała animuszu wojskom polskim walczącym w wyczerpującej wojnie o panowanie na ujściem Wisły, potwierdziła też słuszność kosztownego programu budowy floty królewskiej.

Inscenizacje historyczne odbędą się z udziałem grup rekonstrukcyjnych, które pokażą m. in. scenę werbunku marynarzy do królewskiej floty wojennej oraz przejście kompanii piechoty Jana Storcha przez miejskie ulice.

Wydarzenie odbędzie się w trzech lokalizacjach: przy pomniku Bitwy pod Oliwą, w okolicach brzeźnieńskiego mola i na ulicach Głównego Miasta. W ceremonii uczczenia pamięci poległych marynarzy i żołnierzy weźmie też udział galeon „Czarna Perła”, który na co dzień obsługuje ruch turystyczny na trasie Gdańsk – Westerplatte – Gdańsk.

Organizatorem imprezy jest Kompania Kaperska, a wydarzeniu patronuje Narodowe Muzeum Morskie i Wspólnota Gdańska. Impreza dofinansowana ze środków Miasta Gdańsk.

392. Rocznica bitwy pod Oliwą – program

PIĄTEK 29.11.2019:
19.00 pomnik Bitwy pod Oliwą.
Tego dnia zapraszamy do wspólnego wieczornego spaceru pod pomnik Bitwy pod Oliwą w Gdańsku – Oliwie. O godz. 18.45 wyruszymy z ul. Tatrzańskiej na wzgórze, gdzie zapalimy znicze. Polecamy zabrać ze sobą źródło światła.

SOBOTA 30.11.2019:
Długie Pobrzeże
11.30 werbunek marynarzy do królewskiej floty wojennej i zaokrętowanie wojska,
12.00 wypłynięcie galeonu w akompaniamencie salwy z muszkietów.
Zatoka Gdańska – molo w Brzeźnie:
ok. 13.15 uroczyste spuszczenie wieńca z pokładu galeonu na wody zatoki oraz salwa z muszkietów w celu uczczenia pamięci poległych marynarzy i żołnierzy. Możliwość oglądania z mola w Brzeźnie.
Główne Miasto:
ok. 14.40 powrót galeonu oraz zejście piechoty i marynarzy na ląd. Początek przemarszu rekonstruktorów ulicami Gdańska,
15.00 salwa z muszkietów na Zielonym Moście,
15.15 opowieści o bitwie oliwskiej pod fontanną Neptuna. Pokaz historycznej musztry w wykonaniu rekonstruktorów,
15.45 przemarsz do bazyliki mariackiej zakończony salwą z muszkietów oraz złożeniem wieńca na grobie admirała Arenda Dickmana.

Uwaga: podane godziny są orientacyjne, mogą się nieznacznie zmienić podczas trwania wydarzenia.