Unikatowe fotografie zobaczyć można w sali wystaw czasowych Muzeum II Wojny Światowej. Autorem zdjęć Henryk Poddębski, który jako warszawski fotograf chętnie ujmował w kadr kresowe krajobrazy i pejzaże, inspirował się też dynamiką miast II Rzeczypospolitej.
Na zlecenie Ministerstwa Spraw Wojskowych dokumentował manewry polskiego wojska, prezentowane w muzeum fotografie prawdopodobnie powstały wskutek takiego właśnie zlecenia.
Fotografie Henryka Poddębskiego są bezcennym źródłem historycznej wiedzy
Na zdjęciach m.in. ćwiczenia polskich saperów i kawalerzystów, zobaczyć też można czołgi i myśliwskie samoloty. Zatem z polskim wyposażeniem nie było tak źle, jak zwykło się często powtarzać, nowoczesnego sprzętu było jednak zbyt mało i nie doczekano się sensownych koncepcji jego wykorzystania.
Fotografie przedstawiają żołnierzy z 2 Batalionu Saperów Kaniowskich, manewry 11 Batalionu Pancernego Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie, sprzęt 112 Eskadry Myśliwskiej podczas ćwiczeń oraz kawalerzystów 7 Pułku Ułanów Lubelskich.
Prezentowane zdjęcia są bezcennym źródłem historycznej wiedzy, a uchwycone detale z wykorzystaniem układu świateł i cieni dowodzą nieprzeciętnych umiejętności autora.
Henryk Poddębski był fotografem wybitnym i nietuzinkowym. Jak czytamy w opisie wystawy: „W czasie swoich licznych podróży wykonał ponad 20 000 zdjęć, tworząc wyjątkową kolekcję ukazującą przedwojenną Polskę.
Fotografie te przyniosły mu popularność, a ich walory artystyczne i wysoki poziom warsztatu sprawiły, że były one doceniane i prezentowane na wielu wystawach, zarówno w Polsce, jak i za granicą (…).
W czasie okupacji Henryk Poddębski współpracował z konspiracją, a jego pracownia była miejscem spotkań żołnierzy Armii Krajowej. Po wybuchu Powstania Warszawskiego, we wrześniu 1944 r., podobnie jak inni mieszkańcy Powiśla, został aresztowany przez Niemców.
Zmarł na początku 1945 r. w obozie koncentracyjnym Vaihingen (podobóz Natzweiler-Struthof) pod Stuttgartem (…)”.
Klisze przetrwały pożar kamienicy podczas Powstania Warszawskiego i zostały przez muzeum nabyte od pani Krystyny Kukieły, córki warszawskiego fotografa.
Po starannych badaniach ustalono czas ich wykonania na lipiec i sierpień 1939 roku, zatem pokazują dosłownie ostatni rozdział europejskiego pokoju…
Wystawa „Wojsko Polskie w fotografii Henryka Poddębskiego”
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk
muzeum1939.pl
Wystawa do 15 marca 2018 r.