Biblijna opowieść z Księgi Rodzaju obfituje w metafory. Czy zabytki archeologiczne dostarczają informacji o tym, co mogło wydarzyć się w rzeczywistości?
Co naprawdę mówi hebrajski tekst Biblii i dlaczego ten przekaz różni się od popularnej interpretacji „pierwszego grzechu” ludzkości?
Adam i Ewa – wykład w Błękitnym Baranku
Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na wykład dra Piotra Walewskiego zatytułowany „Adam i Ewa – anatomia pokusy. Co tak naprawdę wydarzyło się w raju?”.
Prelegent zachęca do dyskusji. Deklaruje, że nawet najbardziej śmiałe i niezwykłe pytania – na przykład: „Czy wąż miał nogi?” – nie pozostaną bez odpowiedzi.
Dr Piotr Walewski – religioznawca, biblista, wykładowca akademicki. Autor książek i artykułów naukowych. Interesuje się archeologią Palestyny i politologią religii. Zajmuje się też socjologią pielgrzymek. Jest znawcą języków starożytnych i współredaktorem najnowszego przekładu Biblii z języków oryginalnych na język polski. Brał czynny udział w wykopaliskach w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.
Adam i Ewa – biblijny początek
Opowieść o Adamie i Ewie jest powszechnie znana, zatem pierwsi ludzie, nieposłuszeństwo wobec Stwórcy i w konsekwencji wygnanie z raju w trudy i znoje ziemskiego życia. Przy okazji – przykład Adama i Ewy przywoływany jest w gdyńskim Muzeum Emigracji, bo jak swoim utworem podkreślił Czesław Miłosz – wygnanie z raju zapoczątkowało emigracyjną tematykę.
Opowieści zawartych w Księdze Rodzaju nie powinno traktować się dosłownie, bardziej jako zbiór prawd teologicznych definiujących porządek świata i stosunek do tego co boskie i wobec ludzi nadrzędne. Opowieść o Adamie i Ewie stanowi też rozróżnienie między dobrem a złem, wskazuje na moralność jako ukierunkowanie ludzkiego życia.
W studiach nad tak zarysowaną tematyką z pewnością pomaga znajomość osadzonego w judaizmie punktu wyjścia i wielu związanych z tym kręgiem kulturowym kontekstów. Dlatego spotkanie z Piotrem Walewskim– znawcą tej tematyki – zapowiada się bardzo ciekawie.
„Adam i Ewa – anatomia pokusy. Co tak naprawdę wydarzyło się w raju?” – wykład dra Piotra Walewskiego;
Spichlerz Błękitny Baranek;
UL. Chmielna 53, 80-748 Gdańsk;
Data – 28 stycznia 2025 r. o godzinie 17:00;
Wstęp wolny.