Niedaleko

Muzeum Helu

InfoGdansk
18 listopada, 2017
Muzeum Helu działa w dawnej niemieckiej baterii artyleryjskiej "Schleswig-Holstein"
Zdjęcie: Muzeum Helu działa w dawnej niemieckiej baterii artyleryjskiej "Schleswig-Holstein"

Ciekawa placówka działa na terenie dawnej baterii artyleryjskiej „Schleswig-Holstein”. W latach 1940-41 powstały stanowiska dla trzech potężnych dział kal. 406 mm wraz z wszelką niezbędną infrastrukturą: wieżą kierowania ogniem, magazynami i siecią kolei wąskotorowej.

W 2006 w stanowisku ogniowym B-1 Bruno powstało Muzeum Obrony Wybrzeża, dziesięć lat później na potrzeby tej placówki zagospodarowano przestrzeń stanowiska Anton – w fortecznych wnętrzach udostępniono wystawy opowiadające o historii i życiu codziennym mieszkańców okolicy.

Początkowo placówka działała jako Muzeum Przyrodniczo-Etnograficzne, rok później (maj 2016) wprowadzono nazwę Muzeum Helu.
Muzealne wystawy powstały z inicjatywy Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”, które wybitnie zasłużyło się w promocji regionu i jego historii.

Wystawy w Muzeum Helu

Pogrupowane tematycznie eksponaty opisują ciekawe wątki helskiej historii i życie codzienne tutejszych mieszkańców. Kilka wystaw poświęcono zagadnieniom lokalnej przyrody i problematyki jej ochrony. W największej sali wystawowej przemawiająca do wyobraźni aranżacja brzegu rybackiego w ujęciu jesienno-zimowym i wiosenno-letnim. Na plażowym piasku autentyczna łódź rybacka z akwenu Zatoki Puckiej, obok rozciągnięte sieci z tzw. merkami – wypalonymi na korkach znakami własności. Nieco dalej magazynek sprzętu rybackiego pomysłowo skomponowany z fragmentów uszkodzonej łodzi.

W dalszej części muzealnej trasy rekonstrukcja wnętrza kaszubskiej chaty, której dokonano na podstawie XIX-wiecznych fotografii i sztychów. Kuchnia, strych, salon i łaźnia wypełnia autentyczny sprzęt, przeznaczenia wielu przedmiotów z trudem można się domyślać, tak bardzo zmienił się nasz świat…

W części poświęconej lokalnej historii wielka diorama XVI-wiecznego Helu. Miasto było wówczas znaczącym ośrodkiem rybacko-portowym, potem przyszły dekady wojen, chorób i gospodarczego upadku i wreszcie… przejściowej utraty praw miejskich.

W części przyrodniczej m.in. wystawa poświęcona tematyce bursztynu: omówienie historii połowu złocistego surowca na polskim wybrzeżu, okazy pogrupowane według rodzaju, barw i pochodzenia oraz prezentacja nowoczesnej biżuterii i wyrobów artystycznych gdańskich bursztynników.

Na terenie muzealnej placówki ładnie urządzony ogród botaniczny z ławkami, warto usiąść i wczuć się w gęsto splecione wątki przyrodnicze, lokalnej i szerzej pojmowanej historii. Zwraca na siebie uwagę helska bliza – rekonstrukcja dawnej latarni morskiej. Zwiedzanie placówki warto połączyć z wizytą w pozostałych oddziałach Muzeum Obrony Wybrzeża.

INFORMACJE
Muzeum Helu
ul. Helska 16, 84-150 Hel
www.helmuzeum.pl
Galeria Muzeum Helu w fotografii