Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek jubileuszowej konferencji poświęconej zaangażowaniu kobiet w morskich zawodach.
Wydarzenie odbędzie się 8 marca 2023 o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Siła stereotypów, czyli „kobieta na morze się nie nadaje…”
Z takim przekonaniem, nadal silnie zakorzenionym w marynarskim środowisku, musiała zmagać się Dominika Milion, obecnie dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w Baltic Hub – DCT Gdańsk Sp. z o.o. Pomimo ukończenia z wyróżnieniem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie i uzyskania dyplomu oficera wachtowego już na czwartym roku studiów, w przeciwieństwie do kolegów nie miała łatwej i prostej drogi morskiej kariery.
Podczas konferencji opowie między innymi o swoim zawodowym rozwoju i długiej drodze od stanowiska III oficera na statku niemieckiego armatora do pozycji dyrektora w największym polskim terminalu kontenerowym Baltic Hub działającym na obszarze Portu Północnego.
Nurkując z rekinami
Uczestników z pewnością zaskoczą dokonania Justyny Szumacher, której wielką pasję stanowi nurkowanie w akwenach występowania rekinów. Wspomniana prelegentka od lat angażuje się w ochronę i „odczarowywanie” wizerunku tych niezwykłych zwierząt. Podróżuje, nurkuje i podziwia pod wodą rekiny w ich naturalnym środowisku, a na lądzie prowadzi spotkania, podczas których przekazuje słuchaczom unikatową wiedzę na temat morskiej przyrody.
Przekraczanie barier własnego umysłu pod wodą sprawiło, że jako coach, mentor i trener rozwoju osobistego uczy innych poszukiwania odwagi i wiary w realizacji nawet najśmielszych marzeń.
Coraz więcej kobiet w morskich zawodach
Jak w ostatnich latach zmieniło się podejście do pracy kobiet w branży morskiej opowie Zofia Olchowy, III oficer wachtowa na „Darze Młodzieży”. Z roku na rok obserwuje stały wzrost liczby kobiet na morzu, zarówno w szeregach praktykantek, jak i załogi stałej. Sama na przestrzeni lat brała udział wielu rejsach szkoleniowych, m. in. w Rejsie Niepodległości, do którego dołączyła w Singapurze, czy kolejnych edycjach The Tall Ships Races.
W codziennej pracy największą satysfakcję daje jej obserwowanie, jak młodzi adepci żeglugi z każdym dniem stają się coraz bardziej odważni, pewni siebie i zaangażowani w służbę na statku.
Znaleźć pierwszą pracę w branży morskiej
„Kobiety też budują statki”, „Metropolitanka” i „Stocznia jest kobietą” to tylko niektóre z projektów, które tworzy i współtworzy Anna Miler – badaczka historii kobiet, animatorka kultury, działaczka społeczna i storytellerka. Od niedawna koordynuje Program MentoringowyDare IT, skierowany do kobiet chcących znaleźć pierwszą pracę w tej branży.
Jej wystąpienie podczas tegorocznych „Dziewczyn na fali” będzie dotyczyć m. in. etycznego aspektu sztucznej inteligencji i tego, jak można wykorzystać AI do budowania bardziej inkluzywnych społeczeństw.
„Dziewczyny na fali”;
Konferencja w Ośrodku Kultury Morskiej;
Ul. Tokarska 21/25, 80-888 Gdańsk;
Konferencja w dniu 8 marca 2023 r., godz. 17.00;
Liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia: dziewczynynafali@nmm.pl