Rozmaitości

Krótka historia norweskiej waluty

InfoGdansk
5 sierpnia, 2022

Choć tamtejsza korona nie należy do najbardziej popularnych walut, jest ona zarazem dość chętnie wymieniana w wielu kantorach. Także w Polsce, ponieważ polska emigracja ekonomiczna w kraju fiordów jest dość spora. Jakie więc są losy skandynawskiej waluty?

Nie bez powodu użyliśmy tu przymiotnika skandynawska. Wszystko dlatego, że norweskie władze w latach siedemdziesiątych XIX wieku zdecydowały się przystąpić do unii monetarnej, łączącej te właśnie kraje. Prócz Norwegii w tym zrzeszeniu znajdowały się więc takie kraje jak Szwecja i Dania. Co ciekawe, nie przetrwało ono do dziś. Jej kres położył jeden największych w dziejach konflikt zbrojny, a więc I wojna światowa. Jednak wszystkie wymienione tu wcześniej państwa, zdecydowały się pozostać w tej właśnie jednostce.

Jeśli chodzi o same monety i banknoty, tutaj liczba nominałów wynosi w sumie dziewięć. Największą wartość wśród tych pierwszych przedstawia numizmat o wartości dwudziestu norweskich koron. Co do pieniędzy w formie papierowej. Tu największy znajdujący się w regularnym obiegu nominał równy jest 1000 koron. Prócz niego, w kantorach można znaleźć odpowiednio: 50, 100. 200 i wreszcie pół tysiąca koron. Podział różni się więc od tego, jaki znamy więc choćby w Polsce.

Co do motywów widocznych na banknotach, znalazło się miejsce na przykład dla dość znanej Łodzi z Gokstad. Tym właśnie środkiem, najprawdopodobniej przemieszczali się Wikingowie, którzy rezydowali na tych terenach. Najdobitniej świadczyć mogą o tym szczątki wodza wspomnianego plemienia. Znaleziono przy nim zresztą także rzeczy osobiste członków załogi. Do odkrycia doszło w końcówce lat 70 XIX stulecia. Obecnie znajduje się ona w dość popularnym w norweskiej stolicy Muzeum Łodzi. Będąc na miejscu, można więc na własne oczy przekonać się, jak wygląda swoiste świadectwo potęgi tego tajemniczego plemienia. Sam opisywany tutaj motyw postanowiono umieścić na banknocie o nominale stu koron. Na jej odwrocie znajduje się z kolei grafika przedstawiająca między innymi kontenerowiec.

Warto pamiętać, że przed wyruszeniem do Norwegii, dobrze jest zaopatrzyć się także w gotówkę. Na szczęście wiele kantorów oferuje możliwość wymiany środków na tę walutę. Dobrze jest też mieć z tyłu głowy fakt, że banknoty po pewnym czasie wycofywane są z obiegu. Jeśli już posiadamy jakąś sumę w koronach, dobrze jest sprawdzić ich datę, po upłynięciu której, nie będą już respektowanymi środkami płatniczymi. W przypadku, gdyby taki czas upłynął, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie wymiana poszczególnych egzemplarzy, na ich nowe odpowiedniki. Tego również można dokonać w naprawdę dużej liczbie kantorów.

Wspomniane wymienianie poszczególnych banknotów danej waluty odbywa się z kilku powodów. Najważniejszym z nich, jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa tak, by pieniądze były jak najbardziej odporne na fałszowanie i inne tego typu oszustwa.

Jeśli wybierasz się na wyprawę do Norwegii warto przygotować się na taką podróż wcześniej i zabrać ze sobą wszystkie najważniejsze rzeczy. Między innymi warto przygotować się na przykładd kupując przed wyjazdem walutę w zaufanym kantorze. Jeśli jednak w swoich zasobach posiadasz stare korony norweskie i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest  firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuje misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.