Rozmaitości

Bezpieczny sposób na pomnażanie oszczędności

InfoGdansk
13 kwietnia, 2022

Zawirowania gospodarcze wywołane pandemią oraz wojną na Ukrainie spowodowały, że coraz więcej osób szuka sposobów na bezpieczne lokowanie i pomnażanie posiadanych oszczędności. Jednym z dostępnych produktów finansowych, który w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością, jest konto oszczędnościowe. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu i poznać jego najważniejsze cechy

Konto oszczędnościowe na tle innych produktów finansowych

Na pierwszy rzut oka konto oszczędnościowe niewiele różni się od konta osobistego. Podstawowa różnica dotyczy przeznaczenia obu rachunków. Pierwszy z wymienionych służy gromadzeniu i pomnażaniu środków finansowych, drugi umożliwia przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji płatniczych. Konta oszczędnościowe w przeciwieństwie do osobistych są oprocentowane. Poziom oprocentowania uzależniony jest od oferty banku, ilości zgromadzonych środków, a także wysokości stóp procentowych. Konta oszczędnościowe stanowią ciekawą alternatywę dla lokat bankowych. W przypadku lokat, aby zarobić na odsetkach, konieczne jest zamrożenie kapitału na czas określony w umowie. Rachunki oszczędnościowe dają większą swobodę dysponowania własnymi pieniędzmi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta

Przed założeniem konta oszczędnościowego warto sprawdzić propozycje poszczególnych banków. Podczas porównywania ofert należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość oprocentowania rachunku w skali roku. Im jest wyższe, tym lepiej dla klienta. Istotne znaczenie ma także tryb kapitalizacji. Najczęściej banki oferują, kapitalizację miesięczną. Najkorzystniejsze finansowo są produkty z kapitalizacją dzienną. Decydując się na skorzystanie z oferty promocyjnej, trzeba zwrócić uwagę na warunki promocji. Zdarza się, że banki oferują wyższe oprocentowanie, ale tylko przez określony czas lub dla środków w określonej wysokości. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest także oferowanie lepszych warunków klientom posiadającym w danym banku rachunek osobisty. Aby uzyskać więcej informacji na temat przykładowej oferty, warto zajrzeć na stronę: https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/konto-oszczednosciowe.html, na której znajduje się produkt jednego z banków działających w Polsce.

Korzyści posiadania konta oszczędnościowego

Posiadanie konta oszczędnościowego daje wiele korzyści. Jedną z nich jest bezpieczeństwo zdeponowanych środków finansowych. Giełdowi gracze lub osoby inwestujące w fundusze inwestycyjne z niepokojem patrzą na sytuację w Europie i na świecie. Skutkiem pandemii oraz wojny może być utrata zysków i posiadanych oszczędności. Konta oszczędnościowe są całkowicie bezpieczne, a wraz ze wzrostem stóp procentowych, oprocentowanie tego rodzaju produktów finansowych będzie stopniowo rosnąć, dając coraz większy zarobek. Założenie konta oszczędnościowego to także znakomity sposób na wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania. Ograniczenie ilości transakcji wykonywanych w ciągu miesiąca stanowi skuteczny hamulec przed niekontrolowanym wydawaniem pieniędzy.