Informacje

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

InfoGdansk
18 sierpnia, 2023
Zdjęcie: 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Za niespełna dwa tygodnie przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości upamiętniające początek tego dramatu nieprzypadkowo odbędą się w Gdańsku i Tczewie. Nadmotławskie miasto z racji skomplikowanych przedwojennych dziejów, obrony Westerplatte i gmachu Poczty Polskiej uznawane jest za jeden z najważniejszych symboli początku światowego konfliktu.

Dlaczego Tczew? Niemiecki atak na Mosty Tczewskie rozpoczął się jeszcze przed agresją na polskie granice. Bohaterska postawa polskich kolejarzy i czujność żołnierzy uniemożliwiły hitlerowcom opanowanie tej kluczowej przeprawy.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w uroczystościach związanych z obchodami 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowanych w dniu 1 września.

Obchody 84 rocznicy w Muzeum II Wojny Światowej

godz. 11:00 – wernisaż wystawy czasowej „Wartownia nr 5 na Westerplatte”. Ekspozycja prezentuje historię wartowni nr 5, będącej elementem systemu obrony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Przez pryzmat dziejów budynku pragniemy ukazać losy żołnierzy pełniących służbę wartowniczą na Westerplatte przed wybuchem II wojny światowej i prowadzących bohaterską obronę we wrześniu 1939 r. Opowiadamy również o dramatycznym losie polskich jeńców cywilnych porządkujących pod niemieckim nadzorem teren Składnicy po zakończeniu walk oraz o powojennym upamiętnieniu poległych na Westerplatte żołnierzy. Wernisaż wystawy odbędzie się na poziomie -2.

godz. 12:00 – pokaz filmu „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego, żołnierza AK i uczestnika powstania warszawskiego, który w późniejszym okresie napisał scenariusze do m.in. takich filmów jak: „Popioły”, „Człowiek z marmuru” czy „Człowiek z żelaza”. Wstęp dotyczący zagadnień historycznych związanych z prezentowanym filmem wygłosi dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp wolny. Pokaz filmu odbędzie się w sali kinowej MIIWS zlokalizowanej na poziomie -3.

godz. 18:00 – koncert Janusza Radka pt. „1939-Pamiętamy”. W repertuarze wydarzenia usłyszymy utwory nawiązujące do wielkich zrywów narodowych, ale także zmian społecznych z różnych okresów historycznych na przełomie ostatniego stulecia. Bilety do kupienia online lub w kasach muzeum, normalny 50 zł / ulgowy 30 zł. Koncert odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poziom -3.

A także specjalnie dla odwiedzających MIIWŚ 01/09:

– możliwość zwiedzania muzeum od godz. 7.00 do 19.00,
– etiudy teatralne w wykonaniu działającej przy MIIWŚ grupy teatralnej, wyobrażające życie codzienne w okresie II wojny światowej, gdzie tło dla opowiadanych historii będą stanowiły poszczególne sekcje wystawy głównej.

Zobacz więcej – https://muzeum1939.pl/obchody-84-rocznicy-wybuchu-ii-wojny-swiatowej/aktualnosci/6358.html

Bilety do Muzeum w dn. 01.09 są dostępne za symboliczną złotówkę.

Piknik Historyczno-Militarny w Tczewie

Zapraszamy również do udziału w Pikniku Historyczno-Militarnym w Tczewie. Podczas wydarzenia dostępny będzie namiot MIIWŚ, w którym odbędą się zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dodatkowo zaprezentujemy nasze cyfrowe projekty – modele 3D, które dostępne są również na naszym profilu na Sketchfabie, gdzie można zobaczyć między innymi interesujące materiały dotyczące II wojny światowej, wirtualne wersje naszych wystaw czasowych, modele 3D eksponatów.

Będzie to świetna okazja do zapoznania się z naszą najnowszą publikacją „Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach”, która poprzez autorskie infografiki i starannie dobrane treści opowiada za pomocą liczb o 15 bitwach II wojny światowej.

Tego dnia odbędzie się również finał Ogólnopolskiej Zbiórki Eksponatów, w ramach akcji „Przyjmiemy Twoją historię: Mosty Tczewskie”.

Dzięki przekazanym eksponatom będziemy mieli możliwość opowiedzenia o znaczeniu mostów tczewskich na przestrzeni wieków, w tym również w czasie II wojny światowej, w organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Oddziale – Muzeum Mostów Tczewskich.

Jeśli zależy Państwu na tym, by historie rodzinne zostały przez nas opowiedziane i nie odeszły w zapomnienie, rozważcie przekazanie ich do naszego Muzeum. Wszystkie przedmioty zostaną otoczone staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu. Najcenniejsze eksponaty mają szansę znaleźć się na wystawie głównej nowej placówki.

Zachęcamy także do zrobienia sobie pamiątkowych fotografii na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa.

Podczas pikniku, którego organizatorem jest Fabryka Sztuk, odbędą się pokazy służb mundurowych i grupy odtworzeniowej, wystawy współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, rozmowy z pasjonatami historii drugiej wojny światowej, wystawy plenerowe, konkursy, stoiska edukacyjne oraz kuchnia polowa.

Miejsce: Tczew, Bulwar Nadwiślański im. Księcia Sambora II.