Zabytki

Kościół Matki Bożej Bolesnej

InfoGdansk
31 stycznia, 2017
Zdjęcie: Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku

O świątyni dla katolików z tej części Gdańska myślano już na początku XX wieku. Komitet budowy kościoła powstał  w 1909 roku, ale do budowy przystąpiono dopiero kilkanaście lat później. Wykorzystano projekty Felixa Tiede i Friedricha Fischera.

Kościół Matki Bożej Bolesnej został zbudowany jako upamiętnienie ofiar I wojny światowej

Świątynia określana jako Liebfrauenkirche stała się swego rodzaju upamiętnieniem ofiar I wojny światowej. Budowę sakralnego obiektu zakończono w 1928 roku, niedługo potem erygowano parafię obejmującą część Dolnego Miasta, Przeróbkę, obecne Rudno oraz niektóre podmiejskie wioski.

Pod koniec II wojny światowej kościół został poważnie zniszczony, prace remontowe prowadzono do początku lat 50-tych ubiegłego stulecia. W bryle neogotyckiej świątyni efektownie prezentują się schodkowe szczyty widoczne od strony północnej i południowej. Na środku dwuspadowego dachu wyrazista i smukła sygnaturka.

Wewnątrz świątyni wyposażenie współczesne: krucyfiks z ukrzyżowanym Chrystusem i figurą Matki Bożej Bolesnej oraz marmurowe baptysterium z rzeźbą św. Jana Chrzciciela. W kościele również dwie wyodrębnione kaplice: Jezusa Miłosiernego z obrazem o tej właśnie treści i przedwojenną figurą Serca Pana Jezusa oraz Matki Bożej Ostrobramskiej. W drugiej kaplicy wizerunek MB Kozielskiej i urna z ziemią katyńską. Warto też zwrócić uwagę na 16 współczesnych witraży, nawiązują do postaci beatyfikowanych i kanonizowanych za pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

INFORMACJE
Kościół Matki Bożej Bolesnej w Gdańsku;
u. Głęboka 1, 80-759 Gdańsk;
www.mbbolesna.pl