Zabytki

Brama Żuławska

InfoGdansk
11 stycznia, 2017
Zdjęcie: Brama Żuławska powstała we wschodnim ciągu gdańskich fortyfikacji

Budowę tego obronnego obiektu zakończono w 1628 roku, o czym informują daty widoczne nad bramnymi przejazdami. Od strony wschodniej widać też efektowny herb Gdańska podtrzymywany przez groźne lwy. Budynek powstał według koncepcji Jana Strakowskiego, przy jego udziale wzniesiono wiele innych miejskich obiektów fortyfikacyjnych.

Zobacz też – Pozycjonowanie stron w Gdańsku – jak zdobyć więcej klientów online dla Twojej lokalnej firmy?

Przez długi czas budowlę określano jako Bramę Długich Ogrodów, obecna nazwa nawiązuje do bliskości Żuław Gdańskich. Nad przejazdem urządzono strych z lukarną, zatem bramna wartownia została wyjątkowo skromnie zaaranżowana. Do dzisiaj w elewacji wschodniej zachowały się medaliony, przepadły natomiast stojące niegdyś w niszach posągi symbolizujące Wojnę i Pokój. Zawirowań dziejowych nie przetrwał też umieszczony na wschodniej fasadzie polski orzeł usunięty z polecenia pruskich urzędników.

Zobacz też – Gdańsk atrakcje. TOP 5. Co warto zwiedzić w Gdańsku

Brama sprawia wrażenie nieforemnej, kiedyś w objęciach bastionów Lew i Wół rzeczywiście prezentowała się zupełnie inaczej. Bastiony na przełomie XIX i XX w. zniwelowano, rozebrano też wtedy część bramnego obiektu, stąd wspomniany brak proporcji.

Brama Żuławska jest samotnym i otoczonym intensywnym ruchem samochodowym reliktem wschodniego ciągu gdańskich fortyfikacji.