Wystawy

Wystawa „W drodze do bezpiecznego portu”

InfoGdansk
11 grudnia, 2024
Zdjęcie: Wystawa "W drodze do bezpiecznego portu". Fot. Muzeum Gdańska.

Muzeum Gdańska zaprasza na kolejną wystawę dotyczącą marynistycznej tematyki. Tym razem w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta zobaczyć można prawie 100 prac Stanisława Rolicza, artysty urodzonego w dalekiej Mandżurii, ale przez niemal całe artystyczne życie związanego z Trójmiastem.

Wystawa będzie prezentowana do 1 marca 2025 r.

Twórczość Stanisława Rolicza w Muzeum Gdańska

Koleje losu rzuciły młodego Stanisława Rolicza do Wilna i w tym przesiąkniętym skarbami historii i kultury mieście młodzieniec zapoczątkował starania o artystyczne wykształcenie. Łatwo nie było, ze względu na trudności finansowe Stanisław Rolicz musiał przerwać studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego.

Po wielu związanych z wojną zawirowaniach osiadł z rodziną w Gdyni, wkrótce potem wznowił studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1948 roku otrzymał dyplom pierwszego grafika w historii tej uczelni. I takiej też formie sztuki poświęcił swoją późniejszą bogatą aktywność artystyczną. Stanisław Rolicz obracał się w kręgach grafiki, technik metalowych i drzeworytu.

Na wystawie w w Ratuszu Głównego Miasta zobaczyć można ciekawe prace dotyczące odbudowy zniszczonego Gdańska, tematyki stoczniowej czy też wielowątkowych przedstawień Gdyni.

– Prezentacja prac Stanisława Rolicza to dla nas wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na historię
Gdańska przez pryzmat niezwykłej, wręcz kronikarskiej twórczości artysty – mówi Waldemar
Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Dokumentował zniszczenia miasta, lecz także wyrażał
głębokie nie tylko pragnienie odbudowy, ale również spokoju. Te ostatnie było silnie związane z
jego nową małą ojczyzną, którą odnalazł właśnie na Wybrzeżu.

 

Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Gdańska, Muzeum Miasta Gdyni i innych placówek muzealnych.

Dzieła Stanisława Rolicza

„W drodze do bezpiecznego portu” – taki tytuł wystawy przypomina o artystycznych poszukiwaniach Stanisława Rolicza i jego wypatrywaniu bezpiecznego portu w podróży przez życie. Taką bezpieczną i docelową przystanią stała się portowa Gdynia, a marynistyczna tematyka zdefiniowała twórczą tożsamość tego nietuzinkowego artysty.

Na wystawie zobaczyć więc można wiele prac dotyczących zagadnień związanych z morzem. Takim dziełem jest artystyczne upamiętnienie wodowania ’Sołdka” – pierwszego pełnomorskiego statku zbudowanego w powojennej Polsce. Ciekawe dzieła przedstawiają Dworzec Morski w Gdyni, który dla wielu tysięcy osób był ostatnim widzianym i zapamiętanym skrawkiem polskiej ziemi.

Sporo grafik dotyczy też odbudowy Głównego Miasta w Gdańsku, niemal całkowicie zniszczonego pod koniec II wojny światowej.
Nie brakuje również przedstawień ludzi morza, uwagę przyciągają wizerunki gdyńskich rybaków.
Natomiast w nurt widokowo-sielankowy wpisuje się obraz z budynkiem Spichlerza Opackiego w gdańskiej Oliwie.

Wystawę z wielu powodów warto zobaczyć, szczególnie intryguje siła z jaką odzyskane morze inspirowało wielu znakomitych artystów.

INFORMACJE
„W drodze do bezpiecznego portu” – prace Stanisława Rolicza;
Wystawa w Muzeum Gdańska;
Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska,
ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk;
Wystawa dostępna w godzinach działania muzeum;
Wystawa do 1 marca 2025 r.