Impreza już się odbyła

Imprezy

Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza. Wernisaż wystawy

InfoGdansk
17 grudnia, 2018

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska będzie można zobaczyć blisko 30 obrazów malarza i litografa przechowywanych obecnie w niemieckim Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie.

Na wystawie kilkadziesiąt prac wybitnego pejzażysty

Ernst Kolbe urodził się 9 stycznia 1876 r. w Kwidzynie i był jednym z sześciorga dzieci ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Kwidzyna – Hermanna Kolbego. W wieku 19 lat rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku u Juliusa Ehrentrauta oraz Paula Vorganga na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a od 1899 r. w pracowni pejzażysty Eugenio Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Tam też, w 1903 r. został uhonorowany Złotym Medalem tamtejszej Akademii Sztuki. Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich.

Szersze uznanie zyskał w 1912 r. podczas Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki, na której zaprezentował swoje najciekawsze prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.

Szczyt kariery Kolbego przypadł na lata 1920-1933, gdy podejmował liczne podróże malarskie nad morze, szczególnie nad Bałtyk oraz w góry, np. Alpy Tyrolskie. Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt. Ulubionym motywem prac Kolbego były też wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki Gdańska. Dziś jego dzieła zaliczamy do nurtu ekspresyjnego impresjonizmu.

Ernst Kolbe nie dołączył do artystów propagujących nazistowskie hasła i idee

Styl artystyczny Kolbego nie wpisywał się w propagandową rolę sztuki III Rzeszy. Jego prace straciły na popularności, ale znajdowały grono odbiorców. Wiele z jego dzieł nie przetrwało wojny. Mieszkanie Kolbego zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na Berlin

Wystawę w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć dzięki współpracy Muzeum Gdańska z Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie oraz Referatem Kultury byłych ziem Prus Zachodnich, Prowincji Poznańskiej, Polski Centralnej, Wołynia, Podola i Galicji.

W 2019 r. odbędzie się cykl warsztatów oraz wykładów o artyście przeznaczonych dla dzieci, rodzin oraz seniorów.

INFORMACJE
Ernst Kolbe. Wernisaż Wystawy malarstwa impresjonistycznego;
Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 ;
19 grudnia 2018 r., godz. 15:00-16:00;
Wstęp wolny.