Wystawy

Wystawa „Kolekcja, czyli wybór. Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej” w Muzeum Narodowym w Gdańsku

InfoGdansk
14 września, 2021
Zdjęcie: Wystawa "Kolekcja, czyli wybór. Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej" w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Kolekcja to emocje, pasja i ciągłe wybory… Wcześniejsze prezentacje zbiorów Iwony Siewierskiej odbywały się pod tytułami: „Kolekcja, czyli emocje” oraz „Kolekcja, czyli pasja”. Kolejna z tego nurtu wystawa nosić będzie tytuł „Kolekcja, czyli wybór. Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej„.

Dzieła sztuki ze zbiorów Iwony Siewierskiej

Tworzenie kolekcji dzieł sztuki wiąże się z podejmowaniem rozmaitych wyborów na wielu płaszczyznach i etapach. Nieprzypadkowo więc słowo „wybór” pojawiło się w tytule kolejnej wystawy. W trakcie przygotowania nowej ekspozycji konieczności podjęcia tego rodzaju decyzji nie brakowało, przede wszystkim dotyczyły wyboru dzieł pod kątem prezentacji we wnętrzach Pałacu Opatów w Oliwie czy też fotografii prac do katalogu wystawy.

Kuratorka wystawy wybrała prace 80 artystów różnych pokoleń. Wśród nich najliczniej reprezentowani są twórcy z Wrocławia – najważniejszego ośrodka ceramiki artystycznej w Polsce. Nie brakuje też prac ceramików gdańskich oraz artystów z całego świata.

Gromadzone przez kolekcjonerkę dzieła ciekawie odzwierciedlają rozwój ceramiki jako dyscypliny artystycznej w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat. Uniwersalność tego nurtu sztuki widoczna jest na przykład w rozmaitości prezentowanych prac, gdzie obok form wywodzących się od tradycyjnych naczyń, kafli, drobnych figurek pojawiają się obiekty o czysto artystycznym rodowodzie – ceramiczne rzeźby i obrazy.

Ceramika od zawsze pełniła funkcję użytkową oraz zdobniczą. W jeleniogórskim ogrodzie Iwony Siewierskiej formy ceramiczne funkcjonują jako plenerowe rzeźby, ale niektóre z nich służą jako ozdobne donice czy też oryginalne ceramiczne siedziska i stoły.

Pokaz kolekcji uzupełnia prezentacja malarstwa i rysunku niektórych artystów-ceramików, która stanowi ciekawe tło dla ich ceramicznych dzieł sztuki.

Zobacz też – Jak działa biuro rachunkowe i dlaczego warto z niego korzystać?

Na potrzeby wystawy został przygotowany ciekawy katalog, ponadto liczne wydarzenia o kulturalnym i edukacyjnym charakterze: panel dyskusyjny, spotkania z kolekcjonerką, oprowadzenia kuratorskie i zajęcia edukacyjne.

Unikatowa kolekcja ceramiki artystycznej w Pałacu Opatów Oliwskich

Gromadzony od 1987 roku zbiór liczy ponad 600 obiektów i składa się z prac 150 artystów polskich i zagranicznych. W kolekcji znajdują się dzieła najważniejszych polskich twórców – między innymi prace Krystyny Cybińskiej, Bronisława Wolanina, Henryka Luli, Janiny Karczewskiej-Koniecznej, Ireny Lipskiej-Zworskiej, Władysława Garnika, Mirosława Kocińskiego, Grażyny Płocicy, a także uznanej rzeźbiarki Elżbiety Grosseovej czy hiszpańskiego artysty Ivana Prieto.

Do tej pory kolekcja Iwony Siewierskiej była prezentowana na trzech wystawach w Polsce: w Galeriach BWA we Wrocławiu i Jeleniej Górze oraz na Zamku Książ, a także na dwóch wystawach zagranicznych – w Instytucie Polskim w Pradze i w Bratysławie.

Zobacz też – Jaki program do gabinetu fizjoterapii wybrać?

Prace z kolekcji są też często wypożyczane na wystawiennicze potrzeby innych placówek kulturalnych, na przykład Muzeum Porcelany w Wałbrzychu i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Wrocławiu.

Kolekcja Iwony Siewierskiej stale rozrasta się w swej skali i zasięgu. Właścicielka wykazuje wielką świadomość, znawstwo tajników technologicznych i odwagę prezentacji własnego gustu. Prawie wszystkie prace ceramiczne stworzyli artyści, z którymi kolekcjonerka jest zaprzyjaźniona i utrzymuje dobre relacje towarzyskie.

Organizacja wystawy rzeźby ceramicznej jest okazją promocji i popularyzacji tej niszowej dziedziny sztuki, dlatego gdańskie Muzeum Narodowe zamierza ją pokazać w nowej i aktualnej odsłonie.

Iwona Siewierska od wielu lat kolekcjonuje współczesną ceramikę artystyczną

Iwona Siewierska – absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu, zawodowo związana z branżą farmaceutyczną, jest członkinią Rady Programowej Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz Stowarzyszenia WL4 Mleczny Piotr Przestrzeń Sztuki w Gdańsku. Kolekcjonuje współczesną ceramikę artystyczną.

W 2011 roku założyła Fundację Unikat, działającą na rzecz popularyzacji ceramiki unikatowej, m.in. poprzez inicjatywy edukacyjne i wystawiennicze.

Autorka trzech książek poświęconych kolekcjonerskiej pasji: „W duecie ze sztuką” (2017), „O emocjach tworzenia” (2019), trzecia książka z tej serii „Do trzech razy sztuka” ukaże się niebawem. Za drugą z nich otrzymała szereg prestiżowych nagród (srebro w konkursie Indigo Design Awards w kategorii Book design w Holandii, brąz w konkursie European Design Awards w Grecji oraz nagrodę specjalną w konkursie Polish Graphic Design Awards).

INFORMACJE
Wystawa „Kolekcja, czyli wybór. Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej” w Muzeum Narodowym w Gdańsku;
Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów w Oliwie;
ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk;
Wernisaż wystawy w dniu 02.10.2021, godz. 18.00;
Wystawa od 03.10.2021 do 16.01.2022.

Organizatorzy wystawy: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.