Impreza już się odbyła

Imprezy

Wykład „Stocznia Królewska i początki gdańskiego przemysłu okrętowego”

InfoGdansk
Październik 24, 2018
Podziel się

Historia gdańskiego przemysłu nierozerwalnie łączy się z budownictwem okrętowym. Powstała za czasów pruskich Stocznia Królewska, podobnie jak jej powojenna następczyni – Stocznia Gdańska, była największym zakładem przemysłowym w mieście. Podczas wykładu cofniemy się do jej początków sięgających połowy XIX stulecia i poznamy okoliczności powstania zakładu.

Z prezentacji dowiemy się także co łączy Stocznię z kościołem św. Jakuba, dlaczego pierwsze zabudowania stoczniowe były drewniane, a także który powstały w gdańskim zakładzie okręt trafił do floty… japońskiej. Oprawę prelekcji stanowić będą bogate materiały ikonograficzne.

Magdalena Staręga – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia sztuki o specjalizacji muzealnictwo, słuchaczka Wydziałowych Studiów Doktoranckich Historii i Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Swoją powstającą pracę doktorską poświęciła zagadnieniu gdańskiego budownictwa I połowy XIX wieku. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego, Tajnego Archiwum Państwowego Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego i Instytutu Herdera w Marburgu. Autorka artykułów naukowych poświęconych porozbiorowej architekturze Gdańska. Od 2011 roku pracuje w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie zajmuje się m.in. dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej.

INFORMACJE
Wykład „Stocznia Królewska i początki gdańskiego przemysłu okrętowego”;
Cykl „Kolory Bałtyku:
Nadbałtyckie Centrum Kultury – Ratusz Staromiejski;
ul. Korzenna 33/35, 80 – 851 Gdańsk;
8 listopada 2018, godz. 18.00;
Wstęp wolny

InfoGdansk
InfoGdansk – portal gdański z nawiązaniami do historii i turystycznych atrakcji regionu. To przedłużenie przewodnickiej aktywności gdansktur.pl