Imprezy

Wykład „Pierwsi przełożeni gdańskich dominikanów po II wojnie światowej (1945-1959)”

InfoGdansk
4 listopada, 2024

W najbliższy czwartek (7 listopada) w gdańskim kościele dominikańskim św. Mikołaja odbędzie się wykład, którego tematyka przybliży powojenne dzieje tego ważnego ośrodka działalności duszpasterskiej.

Bohaterami prelekcji będą trzej pierwsi powojenni przełożeni gdańskiego klasztoru.

Wykład w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary

Spotkanie odbędzie się w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary, czyli otwartych wykładów organizowanych w różnych miastach Polski. W roli prelegenta wystąpi Marcin Sanak, który jako historyk i pracownik Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie zajmuje się badaniem dziejów dominikańskich na ziemiach polskich.

Bohaterami wykładu będą ojcowie, którzy w niełatwych powojennych uwarunkowaniach kierowali klasztorem dominikańskim w Gdańsku. Zatem zakonnicy: Franciszek Przywara, Fabian Madura i Wojciech Kobzdej. Każda z tych postaci zadziwiała wytrwałością i zaangażowaniem, zakonnicy nieśli też ze sobą niełatwy bagaż wojennych przeżyć i doświadczeń. Z ostatnim wymienionym ojcem-przełożonym spokrewniony był Dariusz Kobzdej – opozycjonista z czasów PRL, którego pomnik znajduje się w bliskim sąsiedztwie kościoła św. Mikołaja.

Zobacz więcej – pomnik Dariusza Kobzdeja w Gdańsku

Wykład odbędzie się 7 listopada 2024 roku o godz. 19.45 w Czarnej Sali na parterze Domu Duszpasterskiego.

Dominikanie w Gdańsku

Biało-czarni bracia są w Gdańsku obecni od prawie 800 lat! W pierwszej połowie XIII wieku (1227 rok) zakonnicy skorzystali z zaproszenia księcia Świętopełka, który działalnością dominikańskiego klasztoru zamierzał podkreślić znaczenie jeszcze stosunkowo mało ważnego Gdańska.

Zakonnicy objęli wtedy kościół św. Mikołaja, a na początku ich obecności miał się też zasłużyć św. Jacek Odrowąż, uznawany za jednego z najważniejszych duchownych ówczesnej Europy. Postać tego nietuzinkowego zakonnika upamiętnia nazwa pobliskiej Baszty Jacek – najwyższej w ciekawie zachowanym ciągu gotyckich fortyfikacji Gdańska.

Zobacz też – Etapy wykończenia domu. Od surowego stanu po idealne wnętrze

Dominikanie wybudowali klasztor, który na przestrzeni dziejów oparł się wielu historycznym zawirowaniom i znacząco przyczynił do podtrzymania wiary katolickiej w protestanckim Gdańsku. Działalność dominikanów ustała dopiero na początku XIX wieku, po kasacie przeprowadzonej przez niechętne katolickim klasztorom władze pruskie.

Po zakończeniu II wojny światowej dominikanie wrócili do Gdańska i ponownie objęli swoją dawną świątynię.

Zabytków związanych z dominikańskim zaangażowaniem nie brakuje. Warto zobaczyć wnętrza wspomnianego wielokrotnie kościoła św. Mikołaja z cennym wyposażeniem sakralnym sprzed kilku stuleci.

Wielką sensacją archeologiczną stał się odkryty w pobliżu refektarz klasztorny, w którym po adaptacji działa Piwnica Romańska– oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

INFORMACJE
Wykład „Pierwsi przełożeni gdańskich dominikanów po II wojnie światowej (1945-1959)”[
Spotkanie w Domu Duszpasterskim przy kościele św. Mikołaja;
ul. Świętojańska 72, 80-840 Gdańsk;
Czarna Sala;
7 listopada 2024 roku, godz. 19.45.
Wstęp wolny.