Niedaleko

Wieża Radziejowskiego we Fromborku

InfoGdansk
18 lipca, 2023
Zdjęcie: Wieża Radziejowskiego we Fromborku.

Charakterystyczny zabytek przyciąga uwagę wszystkich odwiedzających Frombork turystów. Nic dziwnego, opisywana w tym miejscu Wieża Radziejowskiego stanowi najwyższy obiekt Wzgórza Katedralnego, a z jej szczytu podziwiać można wyjątkowo urokliwą panoramę Fromborka, ciekawie podkreśloną szeroko rozlaną taflą Zalewu Wiślanego.

Wieża odegrała też ważną rolę w jednym z tomów przygód Pana Samochodzika, o tym ciekawym wątku piszemy nieco niżej.

Wieża Radziejowskiego – krótka historia

W najniższej partii opisywanego zabytku wyraźnie widać oktogonalną (inaczej: ośmiokątną) wieżę artyleryjską,, która zabezpieczała narażone na atak przedpole i główny dojazd do Wzgórza Katedralnego.

W połowie XV stulecia na obronnym obiekcie nadbudowano dzwonnicę, której stan techniczny dwa stulecia później pozostawiał wiele do życzenia.

Obecna forma wieży dzwonnej pochodzi z lat 1683-1685. Prace budowlane przeprowadzono dzięki wykorzystaniu legatu (czyli zapisu testamentowego) biskupa Stefana Wydżgi. Wieża została zniszczona w 1945 roku, odbudowa odbyła się w latach 1968-1972 i uznawana jest za znakomite dzieło konserwatorskiej sztuki.

Wysokość wieży wynosi 70 metrów, warto wyjść na taras widokowy, z którego doskonale widać rozległą przestrzeń Wzgórza Katedralnego z kościołem Wniebowzięcia NMP, nieco dalej akwen Zalewu Wiślanego zamknięty kreską mierzei z wyraźnie zarysowaną Krynicą Morską.

Nazwa zabytku upamiętnia biskupa Augustyna Michała Radziejowskiego, który między innymi ufundował organy w katedrze fromborskiej, budowę opisywanej dzwonnicy oraz poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła w Świętej Lipce.

Pan Samochodzik w Wieży Radziejowskiego

Powodów do odwiedzin tego ciekawego miejsca jest znacznie więcej. W przestrzeni zabytkowej wieży zobaczyć można interesujące wystawy czasowe, uwagę przyciąga też wahadło Foucaulta z użyciem którego zaobserwować można zjawisko ruchu obrotowego Ziemi.

Kilka dekad temu młodzież dosłownie zaczytywała się w kolejnych przygodach Pana Samochodzika. Warto też dodać, pomimo upływu lat książki Zbigniewa Nienackiego czyta się zaskakująco dobrze i przyjemnie, a lektura poszerza wyobraźnię i horyzonty młodych czytelników.

W przestrzeni między innymi Wzgórza Katedralnego rozgrywa się akcja tomu „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka”, w którym wiele osób szuka skarbów ukrytych przez hitlerowskiego pułkownika Koeniga. Ostatnią skrytkę odnaleziono właśnie w oktogonalnej podstawie Wieży Radziejowskiego, a sympatyczny Pan Samochodzik ubiegł w tych poszukiwaniach swojego odwiecznego rywala Waldemara Baturę.

W pobliżu fromborskiego rynku znajduje się tablica informacyjna z prezentacją lokalnego szlaku Pana Samochodzika.

Planetarium we Fromborku

We wnętrzu oktogonalnej wieży działa Planetarium z kopułą o 8-metrowej średnicy. Warto odwiedzić, bo prezentowane projekcje dotyczą kosmicznej tematyki, która do Fromborka doskonale przecież pasuje. W pobliżu Wieży Radziejowskiego znajduje się tak zwana Wieża Kopernika, która przez kilkadziesiąt lat należała do uczonego kanonika.

Repertuar Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika:

„Czy jest tam kto?” – seans poświęcony poszukiwaniu życia w kosmosie. Opowiada o warunkach panujących na planetach i innych ciałach Układu Słonecznego oraz o odkryciach planet pozasłonecznych. Pokazywane są gwiazdozbiory nieba północnego i południowego. Zawiera fragmenty wideo.

„Przygoda na Księżycu” – pokaz dla najmłodszych widzów. Kosmiczni bohaterowie Flix i Brogen lądują na Księżycu i oglądają Ziemię oraz gwiazdy z tej perspektywy. Seans z dużą ilością animacji (wideo).

„O obrotach” – seans poświęcony teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika i jego dziełu. Ilustruje obserwowane skutki ruchów Ziemi według opisów zawartych w „De revolutionibus”. Przedstawia jak dalece poszerzyła się wiedza na temat Układu słonecznego od czasów Kopernika. W seansie wykorzystano fragmenty „De revolutionibus” w polskim tłumaczeniu oraz w oryginale. Zawiera fragmenty wideo.

Zobacz więcej – https://muzeumkopernika.pl/planetarium/

 
Na terenie Fromborka zobaczyć można znacznie więcej miejsc i zakątków przypominających o wybitnym astronomie.

W pobliskiej katedrze znajduje się wyraźnie oznakowane miejsce jego pochówku, a u stóp Wzgórza Katedralnego monumentalny pomnik, natomiast w przestrzeni rynku zapraszająca do zadumy Ławeczka Mikołaja Kopernika.

Na tym nie koniec, w dawnej kanonii pod patronatem św. Stanisława Kostki działa tzw. Dom Kopernika z ciekawą ofertą gastronomiczną.