W ostatnią sobotę listopada (25.11.2023 r.) w siedzibie Winda GAK odbędzie się wernisaż wystawy ’Rysuję bo lubię”, który otworzy prezentację grafik Tomasza Łosowskiego, zdecydowanie bardziej znanego z perkusyjnych wyczynów i bogatego dorobku muzycznego.
Po wernisażu wystawa będzie kontynuowana w formie ekspozycji zewnętrznej na ogrodzeniu przed budynkiem Winda GAK.
Prace Tomasza Łosowskiego w Winda GAK
Wspomniany artysta uznawany jest za jednego z najlepszych perkusistów w Polsce, ale jak sam przyznaje – w wolnych chwilach chwyta za markery i zapełnia kartki grafikami w zazwyczaj satyrycznym wydaniu.
I dodaje:
Lubię obserwować rzeczywistość, w której żyję. Jest tak dużo komicznych i irracjonalnych rzeczy
w codziennym życiu… Pomysły na moje rysunki pojawiają się w oparciu o zabawne skojarzenia lub grę słów. Niektóre obrazki to wręcz rebusy. Wyobraźnia jest kluczem do zamkniętych drzwi w świecie sztuki.
Rysując, przedstawiam rzeczywistość tak, jak podpowiada mi fantazja – z humorem. Tworzenie obrazków poprawia mi nastrój i tego również życzę oglądającym. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w tym zbiorze coś, co go rozbawi.
Taka wszechstronność nie jest przypadkowa, bo Tomasz Łosowski pochodzi z artystycznie ukierunkowanej rodziny. Jego dziadek (Alfons Łosowski) przez wiele lat prowadził pracownię rzeźbiarską przy ulicy Mariackiej i wybitnie zasłużył się w trakcie powojennej odbudowy Głównego Miasta. Natomiast ojciec Sławomir Łosowski jest doskonale kojarzony jako założyciel i lider zespołu Kombi, którego przeboje przeszły do historii polskiej muzyki rozrywkowej.
Wernisaż prac Tomasza Łosowskiego zapowiada się więc bardzo ciekawie, będzie też takim potwierdzeniem artystycznej pasji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Tomasz Łosowski w perkusyjnym żywiole
Artysta jest zdecydowanie bardziej kojarzony z twórczością muzyczną, zwłaszcza w perkusyjnym wydaniu. Tomasz Łosowski zadebiutował w profesjonalnej twórczości muzycznej w 1991 roku, gdy z zespołem Kombi wystąpił w koncercie z okazji 15-lecia powstania tej popularnej grupy.
Jako jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich perkusistów otrzymał sporo ciekawych nagród i wyróżnień, między innymi tytuł „Perkusista Roku 2004” przyznany przez magazyn „Gitara i Bas + Bębny”. Muzyczna branża dostrzegła też edukatorskie zaangażowanie gdańskiego muzyka. Szczególnie przychylnie przyjęto opracowaną przez niego profesjonalną szkołę video na perkusję, stąd nagroda „Eugeniusza” magazynu „Perkusista” w kategorii Najlepszy Edukator w 2014 roku. Do tego doszło zainteresowanie międzynarodowe i wyróżnienie w amerykańskim czasopiśmie „Modern Drummer” z podkreśleniem zasług w międzynarodowej edukacji muzycznej.
Jego warsztaty i pokazy perkusyjne odbywają się w ramach tzw. „drum clinic” i przyciągają sporą uwagę i zainteresowanie.
Zobacz też – Rządowy program „Laptop dla nauczyciela”
Prowadząc z innymi muzykami projekty Orange Trane, ΠR2 oraz Quartado uczestniczył w nagraniu ponad 50 płyt, w dorobku artysty również 4 albumy solowe. W trzydziestolecie pracy artystycznej otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Działalność Winda GAK
Klub Winda powstał w 1998 roku jako dzielnicowa instytucja kultury, szybko jednak podejmowane inicjatywy i działania zyskały o wiele szersze znaczenie. Nazwa nawiązuje do windy, która była jedynym sensownym wyposażeniem przejętego budynku przy ulicy Racławickiej 17 we Wrzeszczu.
Od samego początku głównym celem działania była integracja osób o artystycznych zapatrywaniach, w różnym wieku i o różnym doświadczeniu, zarówno twórców jak i odbiorców.
Dzięki zaangażowaniu Klubu Winda odrodził się zapomniany Teatr Leśny, który stał się przestrzenią imprez o bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Ze względu na zmiany organizacyjne od dłuższego już czasu Klub Winda działa w strukturze GAK – Gdańskiego Archipelagu Kultury, stąd stosowana nazwa Winda GAK i szersze zaangażowanie placówki w aktywności kulturalnej nadmotławskiego miasta.
Zobacz też – Narożniki modułowe – kameleon wśród mebli
Jedną z najciekawszych imprez organizowanych przez Winda GAK jest Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko. Impreza zyskała znaczenie krajowe i jest chwalona ze względu na nacisk na język i zastosowanie werbalnego przekazu jako fundamentu teatralnej sztuki.
W ramach Gdańskich Nocy Jazzowych i Świętojańskiego Bluesowania placówka gościła najwybitniejszych polskich wykonawców muzyki jazzowej.
W przestrzeni Teatru Leśnego wystąpili: Krystyna Prońko, Ewa Bem, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, Zbigniew Wodecki i wielu innych wybitnych artystów. Stałym gościem Winda GAK jest Maciej Sikała – jeden z najlepszych polskich saksofonistów jazzowych.
Winda GAK współpracuje z innymi instytucjami gdańskimi – między innymi z Nadbałtyckim Centrum Kultury.
Placówka organizuje zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Zatem warsztaty, przedstawienia, festiwale, konferencje, konkursy i turnieje.
Warto wspomnieć, że wiele ciekawych wydarzeń artystycznych przenosi się do przestrzeni online, w tym np. konkursy plastyczne.
A już 25 listopada wernisaż grafik Tomasza Łosowskiego.
Tomasz Łosowski – Rysuję bo lubię – wernisaż i Wystawa na płocie;
Winda GAK;
ul. Racławicka 17 (wejście od Klonowicza), 80-406 Gdańsk;
25 listopada 2023 r., godz. 19.00;
Wstęp wolny.