Impreza już się odbyła

Imprezy

Wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Limon pt. „Katharsis”

InfoGdansk
14 stycznia, 2021
Zdjęcie: Wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Limon pt. "Katharsis".

Termin karharsis (z gr. oznacza oczyszczenie), po raz pierwszy użył i zdefiniował Arystoteles. Ten starożytny filozof twierdził, że jest to stan polegający na wyzwoleniu się od uczuć strachu i litości, dzięki intensywnemu przeżywaniu sztuki.

Z kolei Artur Schopenhauer upatrywał w kontemplacji sztuki swego rodzaju ratunku dla człowieka, tylko ona może złagodzić jego egzystencjalne cierpienie.

Motyw wody pojawiający się w moich obrazach, to nie tylko chęć ukazania jej piękna, czystości i siły. To również odniesienie się do starożytnego hasła oczyszczania duszy ze złych emocji. W rozważaniach o wodzie nie sposób pominąć Biblii i motywu Chrztu jako symbolicznego aktu obmycia człowieka z grzechu pierworodnego – ale ten aspekt nie jest przedmiotem moich poszukiwań .

W swoich obrazach pragnę ukazać bezpośredni kontakt człowieka z wodą. Niektóre postacie polewają sobie nią głowy, inne zanurzają się w niej całe…Tym samym na naszych oczach dokonuje się symboliczne oczyszczenie. Oczyszczenie ze złych wspomnień, negatywnych emocji czy strachu.

Na wystawie zaprezentuję obrazy z motywem akwatycznym, które powstawały przez ostatnie lata i powstają nadal. Bowiem temat wody jest nieustannie przeze mnie badany i kontynuowany w moich pracach.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy:)
Małgorzata Limon

INFORMACJE
Wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Limon pt. „Katharsis”;
Wydarzenie w trybie online
Galeria ZPAP Mariacka;
Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański;
ul. Mariacka 46/47, 80-833 Gdańsk
www.zpap-gdansk.pl