Impreza już się odbyła

Imprezy

Wernisaż wystawy „Harmonia kontrastów”

InfoGdansk
10 września, 2018

Wystawa prac Silvii Gertsch i Xerxesa Ach to pierwszy tak duży w Polsce pokaz twórczości współczesnej sztuki szwajcarskiej. W świadomości polskich wielbicieli sztuki właściwie funkcjonują tylko nazwiska dwóch artystów Ferdynand Hodlera i Paula Klee

Szwajcarski duet w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Gertsch i Ach tworzą niezwykły artystyczny duet. Każde z nich posługuje się nie tylko inną wizją sztuki, ale również zupełnie inną techniką.

Silvia Gersch jako podłoże swoich prac wykorzystuje szkło – to niezwykle rzadko spotykany w tej roli materiał. Artystka maluje niemal fotorealistyczne sceny, przepełnione światłem i charakteryzujące się intensywną, nasączoną kolorem barwą. Dla malarki otaczający świat i ludzie są nieustannym źródłem inspiracji. Maluje sceny rodzajowe, portrety, ale również nastrojowe pejzaże. Jej doświadczenie barwy jest specyficzne i zadziwiające. To wysmakowany realizm czepiący swoje inspiracje z najlepszych wzorów sztuki XIX wieku.

Xerxes Ach tworzy abstrakcyjne kompozycje. To artysta, który plamie barwnej nadaje nie tylko kształt, ale również efekt trójwymiarowości. Jego obrazy zachwycają perfekcją wykonania, a kolor zadziwia konstrukcyjno-przestrzenną mocą. Obrazy Xerxesa Ach to wysublimowane abstrakcje, które w swojej konotacji artystycznej nawiązują fantastyczny dialog z całym nurtem malarstwa abstrakcyjnego.

Zobacz też – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk – dlaczego warto zdecydować się na wynajem długoterminowy?

Prezentacja twórczości Silvii Gertsch i Xerxesa Ach stanowi dobry przykład uniwersalnego języka sztuki. Co więcej, wystawa prac obu artystów to także świetny pretekst do przedstawienia korelacji z takimi samymi zjawiskami artystycznymi w polskiej sztuce współczesnej, zwłaszcza ze sztuką abstrakcjonistów tworzących na Wybrzeżu.

Patronat honorowy:
Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i dziedzictwa Narodowego
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska
Jürg Burri, Ambasador Szwajcarii w Polsce
Alec von Graffenried, Burmistrz Miasta Bern

INFORMACJE
Wernisaż wystawy „Harmonia kontrastów. Silvia Gertsch i Xerxes Ach. Malarstwo:’
Muzeum Narodowe W Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów);
Ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk;
Wernisaż wystawy w dniu 23.09.2018, godz. 18:00
www.mng.gda.pl