Impreza już się odbyła

Imprezy

Wernisaż wystawy „Close your eyes”

InfoGdansk
8 lipca, 2019

Pokaz twórczości Hildegard Skowasch proponuje kompleksowy wgląd w jej prace: rzeźby (papierowe i ceramiczne), ceramiczne napisy, linoryty, kolaże i akwarele. To premierowa wystawa indywidualna tej ciekawej berlińskiej artystki w Polsce. Prezentacja obejmie okres od lat 90. XX wieku do dnia dzisiejszego.

Wystawa prac Hildegard Skowasch w Pałacu Opatów Oliwskich w Gdańsku

Hildegard Skowasch, posługując się technikami autorskimi (m.in. papier-mâché), tworzy niezwykłe obiekty i instalacje rzeźbiarskie. Podstawowym materiałem, z którym pracuje, jest papier, ale chętnie stosuje też inne, np. glinę, tworzywo sztuczne, drut czy przedmioty codziennego użytku. Forma jej oryginalnych dzieł łączy elementy figuralne i abstrakcyjne, uwagę widza przyciąga również ich żywiołowa kolorystyka.

Tematyka prac artystki jest związana z człowiekiem i jego problemami egzystencjalnymi, takich jak codzienne zmagania z życiem, troski i radości. Podstawową jej inspiracją są osobiste doświadczenia i refleksje. W jej twórczości nie brak czytelnych odniesień do teatru, które można dostrzec w warstwie formalnej, jak też w symbolicznym przydzielaniu ról niektórym figurom. W sztuce Skowasch odnajdziemy zarówno dylematy moralne, jak i elementy subtelnego poczucia humoru, poetyckiej metafory.

Tworzenie zestawów z dzieł, wystawianie ich w określonym porządku i układach, w których zyskują symboliczne znaczenie, jest bardzo ważne dla artystki. W Oliwie chciałaby ona poszerzyć przestrzeń ekspozycyjną, umieszczając swoje dzieła w przestrzeni Parku Oliwskiego.

Tytuł wystawy jest symboliczny. „Close Your Eyes” (‘Zamknij oczy’) to nieco przewrotne zaproszenie, które artystka kieruje do widza. Chce bowiem, by zajrzał w głąb siebie, odkrył własne myśli i wyciągnął osobiste wnioski i refleksje.
Wystawie prac Hildegard Skowasch będzie towarzyszył katalog, jak również program edukacyjny, oparty przede wszystkim na różnego rodzaju warsztatach plastycznych. Planowane są również działania teatralne.

Hildegard Skowasch urodziła się w 1958 w Essen. W latach 1978–1987 ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Münster oraz romanistykę na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w tym samym mieście. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Tourcoing we Francji (1982–1983). Od 1998 mieszka i pracuje w Berlinie.
Współpracuje z wieloma twórcami, bierze udział w akcjach i projektach, aktywnie działa w stowarzyszeniu Atelier Mengerzeile – grupie skupiającej ponad 30 berlińskich artystów.

Rodzina jej ojca pochodzi z Prus Wschodnich i mieszkała na Mazurach. Stąd między innymi zainteresowanie artystki Polską i jej kulturą – uczestniczyła w kilku projektach w naszym kraju, dwukrotnie w Gdańsku.

INFORMACJE
Wernisaż wystawy „Close your eyes”
Oddział Sztuki Nowoczesnej;
Ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk;
Wernisaż 12 lipca 2019 r., godz. 18.00.