Imprezy

V Festiwal – Letnie Wieczory u Menonitów

InfoGdansk
3 lipca, 2024

Już za niespełna tydzień muzyka najwyższej próby wypełni wnętrze dawnej gdańskiej menonickiej świątyni.

Inauguracyjny występ piątej edycji Letnich Wieczorów u Menonitów odbędzie się 27 czerwca i wezmą w nim udział wybitni artyści oraz utytułowany zespół wokalno – instrumentalny Cappella Gedanensis.

W programie koncertu między innymi utwory Karola Lipińskiego, Henryka Wieniawskiego oraz Jana Sebastiana Bacha.

Letnie Wieczory u Menonitów – program V Festiwalu

Poniżej przedstawiamy plan V Festiwalu – Letnich Wieczorów u Menonitów. Inauguracyjny koncert już 27 czerwca 2024 r. Wstęp wolny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja mailowa: cappella@gedanensis.pl

Szczegółowy program V Festiwalu – Letnich Wieczorów u Menonitów:
https://www.cappellagedanensis.pl/files/letnie_wieczory_u_mennonitow.pdf

Wybitni artyści w dawnym kościele menonickim

W koncercie inauguracyjnym V Festiwal – Letnie Wieczory u Menonitów wystąpili światowej sławy skrzypek Konstanty Kulka oraz wybitna artystka młodego pokolenia Marta Gidaszewska.

W kolejnym koncercie słuchaczy czarować będą artyści związani z gdańską Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki. Paweł Zagańczyk jest laureatem ponad 20 konkursów akordeonowych, muzyk z wielką swobodą operuje wydawałoby się oddalonymi się od siebie gatunkami muzyki. Stąd jego współpraca z muzykami jazzowymi oraz zespołami muzyki współczesnej. Jako założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic komponuje utwory z pogranicza awangardy, folku i jazzu.

Artyście towarzyszyć będzie znakomita skrzypaczka Anna Wandtke, która jako solistka występowała z wieloma orkiestrami w kraju i na świecie. Z gdańską artystką współpracowali artyści o światowej sławie: Roby Lacatus, James Leviv, Vadim Repin czy też Nigel Kennedy. Występy Anny Wandtke przepełnione są muzyczną wrażliwością i głęboką ekspresją wyrazu.

Kolejny koncert V Festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie.

Kilka słów o menonitach

Zapowiadany koncert odbędzie się w dawnej świątyni menonitów, która powstała na początku XIX wieku i przez ponad sto lat służyła wiernym tej ciekawej konfesji.

Skromny architektonicznie kościół znajduje się przy ulicy Menonitów 2A, zatem u podnóża Biskupiej Górki.

Ten odłam chrześcijański zrodził się dzięki nauczaniom Menno Simonsa, który w XVI wieku żarliwie zalecał rygorystyczne przestrzeganie zawartych w Biblii zaleceń oraz wielką ostrożność wobec dóbr i pokus doczesnego świata. Tak radykalnie nastawieni protestanci nie znaleźli zrozumienia w wydawałoby się postępowych krajach Europy Zachodniej, stąd ich emigracja na tereny tolerancyjnie nastawionej Rzeczypospolitej. Ze swoją pracowitością, znakomitą znajomością prawideł melioracji i hydrotechniki świetnie odnaleźli się na terenie Żuław Wiślanych, które rzeczywiście sporo tej specyficznej społeczności zawdzięczają. .

Menonici odmawiali służby wojskowej, nie mogli przysięgać, a najbardziej ascetycznie nastawieni nie używali kieszeni i guzików.

Pamiątką po kilkusetletnim menonickim rozdziale żuławskich dziejów są na przykład cmentarze, z których największy zobaczyć można w Stogach Malborskich.

Zobacz więcej – Cmentarz menonicki w Stogach Malborskich

Żuławscy menonici nie uniknęli dalszych podziałów, ale po zjednoczeniu zapadła decyzja o budowie wspólnej gdańskiej świątyni. Taki obiekt powstał u podnóża Biskupiej Górki, budynek przetrwał zawirowania II wojny światowej i od wielu lat służy gdańskim zielonoświątkowcom. Dlaczego nie menonitom? Menonicka społeczność opuściła po wojnie żuławską krainę i rozproszyła się po całym świecie.

Pamięć o menonitach i ich zasługach jednak trwa, czego przykładem lokalizacja i nazwa opisywanej imprezy.

INFORMACJE
V Festiwal – Letnie Wieczory u Menonitów;
Dawny kościół menonitów
UL. Menonitów 2A, 80-805 Gdańsk;
4 lipca 2024 r., godz. 19.00