Informacje

Urodziny gdańskich orangutanów

InfoGdansk
18 marca, 2025
Orangutan Albert celebruje swoje urodziny fot. Magda Paprocka. Gdański Ogród Zoologiczny.
Zdjęcie: Orangutan Albert celebruje swoje urodziny fot. Magda Paprocka. Gdański Ogród Zoologiczny.

Orangutany Raja i Albert niedawno świętowały 53 urodziny! Solenizanci od prawie trzydziestu lat mieszkają w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

Z okazji urodzin sympatyczna para otrzymała atrakcyjne prezenty – Albert mnóstwo smacznych kąsków, a Raja zestaw strojów.

Orangutany w gdańskim ZOO

Orangutan Albert urodził się w 1972 roku w Monachium. Do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego zawitał w 1997 roku jako pierwszy orangutan w historii placówki. Trzy lata później dołączyła do niego samica Raja z synem Ronem.

-Z czasem dochodziło do nieporozumień między Ronem, a Albertem, dlatego podjęto decyzję o przekazaniu młodego samca do innego ogrodu zoologicznego – tłumaczy Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego – Od tamtej pory Raja i Albert żyją wspólnie w wielkiej zgodzie.

 

Raja i Albert, jak na orangutany przystało, są powolne, a ze względu na wiek częściej wybierają spokojny odpoczynek w zaciszu swojego pawilonu. Jednak mają cechy, które wyraźnie je od siebie odróżniają.

Albert jest oczywiście trochę większy, ma lekko zarysowane, charakterystyczne dla samców policzki, nazywane „talerzami”. Uwielbia wodę – posiada nawet swój własny basen, w którym przebywa w ciepłe dni.

53 urodziny gdańskich orangutanów fot. Magda Paprocka. Gdański Ogród Zoologiczny.

Raja jest bardziej wycofana, na jej czubku głowy widać już siwe włosy, a jej ulubionym zajęciem jest rysowanie. W pawilonie wiszą nawet jej prace – każdy, kto odwiedzi gdańskie ZOO, może rysunki zobaczyć.

Orangutany – kilka ciekawostek

Nazwa orangutan pochodzi od malajskich słów orang hutan oznaczających „człowieka lasu”. Określenie doskonale do orangutanów pasuje, bo opisywane naczelne większość czasu spędzają w koronach drzew, gdzie żerują, odpoczywają i śpią.

Dzięki odpowiednio długim ramionom (1,5 razy dłuższym od kończyn dolnych) sprawnie przemieszczają się między kolejnymi drzewami.
Orangutany potrafią posługiwać się patykami, z użyciem których wydłubują owady z trudno dostępnych zakamarków. Podstawę ich diety stanowią jednak owoce – figi, mango i duriany, do tego kora, liście i orzechy.

Zobacz też – Jak skutecznie zabudować taras?

Samica orangutana opiekuje się potomstwem aż 8 lat – najdłużej ze wszystkich zwierząt.
Orangutany występują tylko w deszczowych lasach Sumatry i Borneo. Ze względu na wycinki lasów pod plantacje palm olejowych, kłusownictwo i nielegalny handel młodymi – wszystkie trzy gatunki orangutanów są krytycznie zagrożone wyginięciem.

Gdańskie ZOO zaprasza

Gdański Ogród Zoologiczny działa od przeszło siedemdziesięciu lat i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych nadmotławskiego miasta. Decyduje o tym rozmach działania, różnorodność prezentowanych gatunków oraz malowniczość położenia. Gdańskie ZOO otaczają gęste lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

W gdańskim ZOO zobaczyć można słonie, lwy, żyrafy, orangutany, szympansy i wiele innych cennych gatunków zwierząt. Wielu z nich grozi wyginięcie. Gdańska placówka poprzez zaangażowanie w międzynarodowe programy z sukcesami uczestniczy w ratowaniu światowej przyrody.

Gdański Ogród Zoologiczny jest otwarty codziennie przez cały rok. W marcu placówka zaprasza w godzinach 9:00–15:00 w dni powszednie oraz 9:00–17:00 w weekendy i święta (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem ZOO). Bilety można nabyć w kasach biletowych przed wejściem do zoo (płatność kartą lub gotówką), w biletomatach (tylko kartą) oraz online na stronie https://bilety.zoo.gdansk.pl/.

Przyjdź i odkryj fascynujący świat zwierząt!