Imprezy

Święto Niepodległości w Narodowym Muzeum Morskim

InfoGdansk
7 listopada, 2023

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na rodzinne świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niedzielę 12 listopada 2023 r. w Spichlerzach na Ołowiance na zwiedzających będą czekać m. in. tematyczne gry, warsztaty plastyczne, fotoławeczka z akcesoriami retro, quiz wiedzy o historii Polski i pełne ciekawostek spotkanie z transatlantykiem MS „Piłsudski”.

Święto Niepodległości w Narodowym Muzeum Morskim – program

Tegoroczne święto, obok wątków marynistycznych, odbędzie się również w duchu… muzycznym.

Podczas niedzielnego zwiedzania zaprezentujemy sylwetkę jednego z „ojców” polskiej niepodległości, światowej sławy pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego oraz posłuchamy archiwalnego nagrania jego utworu w autorskim wykonaniu. A wszystko to w ramach biletu wstępu w promocyjnej cenie 3 zł!

10:00 – 16:00 – samodzielne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w promocyjnej cenie;

11:00 – 15:00, Sala Arsenał, parter:

  • warsztaty plastyczne – tworzenie pamiątkowych toreb z podobizną Ignacego Paderewskiego;
  • rodzinna gra podłogowa „Z Torunia nad morze”;
  • wielkoformatowe układanki dla dzieci;

11:00 – 15:00, Sala II RP – II piętro:

  • fotoławeczka retro– możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia na historycznym tle z wykorzystaniem elementów strojów z czasów II Rzeczpospolitej;
  • quiz wiedzy na temat odzyskania niepodległości przez Polskę i… nie tylko!;

12:00, 13:00, 14:00, Sala II RP – II piętro:

  • prelekcja o historii transatlantyku MS „Piłsudski”;
  • najpiękniejszy przedwojenny polski statek w wirtualnej rzeczywistości – niespodzianka!

Ignacy Paderewski w Narodowym Muzeum Morskim

W trakcie muzealnej imprezy zostanie między innymi zaprezentowana postać Ignacego Paderewskiego – światowej sławy kompozytora, który znakomicie zasłużył się w niełatwym procesie odbudowy polskiej niepodległości.

Artysta przyjechał do Gdańska w dniu 25 grudnia 1918 roku i wraz z z małżonką Heleną zameldował się w eleganckim hotelu „Danziger Hof” przy Bramie Wyżynnej.

Kolejne godziny upłynęły na spotkaniach z polskimi politykami i działaczami gdańskimi o polskich zapatrywaniach. Józef Czyżewski miał potem wspominać o zmarnowanej szansie polskiego powstania i przyłączenia Gdańska do Rzeczypospolitej, ale były to zapewne spekulacje oparte na znajomości późniejszego rozwoju wydarzeń. Na przyłączenie Gdańska w stylu wielkopolskim nie było wtedy najmniejszych szans. Państwo Paderewscy wspominali potem wyraźnie wyczuwalną wrogość Gdańska wobec jakichkolwiek wątków związanych z odradzającym się państwem polskim.

Dzień później wybitni goście wyjechali specjalnym pociągiem do Poznania. Tam w zupełnie innych realiach przyjazd kompozytora stał się impulsem do rozpoczęcia powstania – jedynego tak udanego zrywu w polskiej historii.

Zobacz też – Jak wybrać niezawodnego partnera logistycznego dla transportu lotniczego

Jednym ze skutków odzyskania niepodległości był powrót państwa polskiego nad wybrzeże Bałtyku. Do historii przeszły zaślubiny Polski z morzem, które odbyły się 10 lutego 1920 roku w Pucku i doczekały się wielu późniejszych artystycznych prezentacji i opracowań. W zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego podziwiać można obraz Juliana Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” z zaskakującym ujęciem tego ważnego wydarzenia.

INFORMACJE
Święto Niepodległości w Narodowym Muzeum Morskim;
Spichlerze na Ołowiance;
ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk;
12 listopada 2023 r.
Godz. 10.00-16.00.
Wstęp – 3 zł. Sprzedaż biletów w promocyjnej cenie będzie dostępna stacjonarnie w dniu wydarzenia.