Impreza już się odbyła

Informacje

Swiąteczna Oliwa A.D. 2017

InfoGdansk
13 grudnia, 2017
Oliwskie galeony
Zdjęcie: Oliwskie galeony

Przestrzeń oliwskiej dzielnicy po raz kolejny wypełniła się bogactwem świątecznej tematyki. Podobnie jak w 2016 roku powstała iluminacja Parku Oliwskiego, jej instalacja wcale nie była pewna, bo po zeszłorocznych dewastacjach wiele zastrzeżeń wyraził m.in. pomorski konserwator zabytków. Dlatego najcenniejsze części parku zostały w tym roku z iluminacji wyłączone, porządku pilnuje też grupa pracowników ochrony.

Piaskowa szopka bożonarodzeniowa

Przy głównym parkowym wejściu (od strony ul. opata Jacka Rybińskiego) fantazyjnie iluminowana brama z napisem „Wesołych Świąt”, a napis „Gdańsk” wita wchodzących od strony ulicy Grunwaldzkiej. W parku między innymi dziesięć rozświetlonych galeonów, które w niezamierzony pewnie sposób nawiązują też do bitwy pod Oliwą, która 390 lat temu z udziałem dokładnie dziesięciu okrętów Rzeczypospolitej rozegrała się na wodach Zatoki Gdańskiej.

Piaskowa szopka przy Placu Inwalidów Wojennych

Piaskowa szopka przy Placu Inwalidów Wojennych

Iluminacja powstała według pomysłu firmy Multidekor z Piastowa, która specjalizuje się w ozdobnym rozświetlaniu centrów handlowych oraz prestiżowych i nietypowych lokalizacji.

Multidekor jest także pomysłodawcą i współorganizatorem dwóch edycji Królewskiego Festiwalu Światła w Wilanowie, który co roku odwiedza ok. 200 000 osób. W dorobku tej firmy ponad tysiąc realizacji na terenie Polski czy też wymagającym rynku rosyjskim. Iluminacje podziwiać można do 6 lutego 2018 roku.

Świątecznej tematyki nie koniec, na Placu Inwalidów Wojennych powstała piaskowa szopka bożonarodzeniowa. Prace przy jej aranżacji trwały od 23 listopada do 1 grudnia, w ich trakcie wykorzystano 90 ton piachu ze żwirowni w Skowarczu. Projekt szopki zaproponował Mariusz Otta, w jego wykonaniu pomagali inni trójmiejscy artyści: Czesław Fankidejski, Maciej Krause i Katarzyna Mikłasz. Szopka powstała z inicjatywy Fundacji Wspólnota Gdańska, w pobliżu w ramach „Świątecznych Smaków” działają stoiska gastronomiczne. W dniu 16 grudnia obok piaskowej szopki odbędzie się Oliwska Wigilia.