Rozmaitości

Stylowy sposób na aranżacje wnętrza, czyli sztukateria

InfoGdansk
30 maja, 2022

Jeszcze do niedawna sztukateria kojarzyła się z bogatymi, pałacowymi lub wręcz muzealnymi wnętrzami. Teraz spotkać ją można w nowocześnie zaprojektowanych domach i mieszkaniach. Dobrze dobrana i prawidłowo zamontowana dodaje pomieszczeniu klasy i szyku. W nadchodzących sezonach będzie królować na ścianach niczym boazeria dekady temu.

Sztukateria – co to takiego?

Sztukateria to wszelkie elementy dekoracyjne, najczęściej wykonywane z gipsu, montowane do ścian oraz sufitów. W architekturze sztukateria stosowana była od czasów starożytnych, natomiast rozkwit tej techniki przyozdabiania wnętrz przypada na okres renesansu i baroku. Obecnie sztukateria wykorzystywana jest głównie do wykańczania wnętrz i nie jest tak ozdobna i bogata. Sztukateria dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną. Sztukateria wewnętrzna to obecnie przede wszystkim listwy przypodłogowe i przysufitowe.

Zastosowanie sztukaterii

Sztukateria ma za zadanie uszlachetnić i urozmaicić wnętrze. Dzięki jej zastosowaniu możemy manipulować wyglądem pomieszczenia i sprytnie ukrywać jego wady lub eksponować zalety wykorzystując złudzenia optyczne. Listwy ścienne zamontowane pionowo powodują, że pokój wydaje się wyższy, a poziome skracają ścianę. Z kolei efektowna rozeta podkreśla elegancki żyrandol. Pod listwami można też ukryć niedoskonałości ściany.

Gips czy styropian?

W przeszłości sztukateria to przede wszystkim ozdoba z gipsu. Obecnie nadal spotyka się sztukaterie gipsowe, chociaż bardziej popularne są inne, tańsze i łatwiejsze w montażu wersje tej dekoracji. Należą do nich elementy wykonane ze styropianu, który jest lekki i tani. Łatwo można je pokryć farbą emulsyjną. W sklepach dostać można też sztukaterię z polistyrenu, one dobrze oddają detal, a także są trwalsze niż te styropianowe oraz poliuretanu, o wyraźnym odtworzeniu motywów oraz wysokiej odporności na wilgoć.

Techniki montażu

Aby dopasować listwy i gzymsy do wymaganych wymiarów można je w łatwy sposób dociąć. Użyć do tego trzeba tradycyjnej ręcznej piły z drobnymi zębami do drewna lub metalu. Późniejszy montaż również nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy odpowiedni klej do sztukaterii wewnętrznej oraz wilgotna gąbka, którą usuniemy jego nadmiar po zamocowaniu. Jeśli później będziemy chcieli pomalować elementy, nie używajmy silikonów, gdyż nie pokryje ich farba. Ważne jest, aby przyklejać dekoracje do suchego i oczyszczonego podłoża.

Szukasz profesjonalnego architekta wnętrz? Odwiedź Studioloko.pl.