Inne

Statek hydrograficzny s/v „Zodiak”

InfoGdansk
20 sierpnia, 2018
Statek hydrograficzny s/v "Zodiak" przy Bazie Oznakowania Nawigacyjnego.
Zdjęcie: Statek hydrograficzny s/v "Zodiak" przy Bazie Oznakowania Nawigacyjnego.

Opisywana jednostka należy do Urzędu Morskiego w Gdyni i jest zazwyczaj wykorzystywana do stawiania i obsługi pław nawigacyjnych w torach podejściowych do portów akwenu Zatoki Gdańskiej.

“Zodiak” powstał w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Wodowanie przeprowadzono w sierpniu 1981 roku, niespełna rok później (kwiecień 1982) na nowej jednostce podniesiono banderę.

Służba statku hydrograficznego „Zodiak” powoli dobiega końca

Powstał statek o uniwersalnych możliwościach wykorzystania. Poza wspomnianą obsługą oznakowania nawigacyjnego jednostkę można też zaangażować przy neutralizacji ropopochodnych zanieczyszczeń olejowych, pracach podwodnych na trudnodostępnych akwenach czy też przy sondowaniu morskiego dna.

Zobacz też – Pozycjonowanie stron w Gdańsku – jak zdobyć więcej klientów online dla Twojej lokalnej firmy?

W czerwcu 2016 roku “Zodiak” wziął też udział w ćwiczeniach kryzysowych. Abordażu jednostki dokonali policyjni antyterroryści wspierani przez komandosów z elitarnej “Formozy”. Po błyskawicznym przeszukaniu ewakuowano rannych i ugaszono pożar. W tych ćwiczeniach wzięły też udział inne jednostki: ratownicze SAR-1500 i SAR-3000, pożarniczy Fairplay-26 oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

To druga jednostka o tej nazwie w cywilnej służbie hydrograficznej. W 1946 roku w Wielkiej Brytanii zakupiono cztery zdemobilizowane trałowce o drewnianej konstrukcji kadłubów. Jeden z nich jako “Zodiak” należał potem do Głównego Urzędu Morskiego, pozostałe trzy jako ORP “Delfin”, ORP “Mors” i ORP “Foka” zasiliły Polską Marynarkę Wojenną. “Zodiak” mimo służby cywilnej był klasyfikowany jako jednostka wojenna, ostatecznie w 1962 roku został definitywnie wycofany ze służby.

Zodiak II przy Westerplatte. Wejście do służby coraz bliżej, a wtedy prawie czterdziestoletni Zodiak zostanie wycofany z eksploatacji i wystawiony na sprzedaż.

Kariera obecnej jednostki też dobiega końca, być może już w 2020 roku “Zodiak” zostanie wycofany ze służby. W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuliding S.A. złożono zamówienie na budowę nowych jednostek o znacznie lepszych parametrach i możliwościach. Nowe statki będą wykorzystywane przy utrzymaniu i aktualizacji oznakowania dróg wodnych, pomiarach hydrograficznych wraz z ich obróbką i opracowaniem, zwalczaniem rozlewów olejowych, a nawet przy akcjach lodołamania w sytuacji zalodzeń akwenów.

Zobacz też – Co powinna zawierać dobra polisa na życie?

11 stycznia 2021 roku wysłużony „Zodiak” został przekazany na rzecz Jednostki Wojskowej Nr 2305. Oznaczenie niewiele mówi, w tej formacji służą komandosi słynnego GROM-u i statek będzie przez nich wykorzystywany do antyterrorystycznych ćwiczeń. Zatem przed zasłużoną jednostką otwierają się zupełnie nowe funkcje i zadania…

Statek s/v “Zodiak” – dane techniczne

Dane techniczne:
Długość: 61,33m
Szerokość: 10,83m
Zanurzenie: 3,2m
Moc maszyn: 2 silniki po 960 KM
Prędkość: 12 węzłów
Ilość załogi: 12
Armator: Urząd Morski w Gdyni

Opisywana jednostka zazwyczaj cumuje przy nabrzeżu Westerplatte w pobliżu Bazy Oznakowania Nawigacyjnego.