Inne

Statek specjalistyczny „Seven Mar”

InfoGdansk
20 sierpnia, 2018
Statek "Seven Mar" przy stoczniowym nabrzeżu.
Zdjęcie: Statek "Seven Mar" przy stoczniowym nabrzeżu.

Od dłuższego czasu uwagę turystów przyciąga specjalistyczny statek “Seven Mar” zacumowany przy stoczniowym nabrzeżu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kojarzony z zaawansowanymi zadaniami technicznymi – faktycznie zaskakuje nietypowymi gabarytami i nagromadzeniem tajemniczych urządzeń.

Południowokoreańska konstrukcja

Jednostka powstała w 2001 roku w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard – Ulsan. Pod nazwą „Knight”, potem “Polar Queen” była wykorzystywana przy układaniu podmorskich kabli i rurociągów. W 2011 roku statek został przebudowany w holenderskiej stoczni Damen Ship Repair w Rotterdamie. Po zakupie przez firmę “Subsea 7” zmieniono nazwę na obecną “Seven Mar”.

Zobacz też – Czy depilacja laserowa jest dla mężczyzn?

Statek następnie pracował na akwenach okalających kontynent południowoamerykański. Wyczarterowany przez brazylijski koncern Petrobras został zwolniony przed upływem kontraktu, co naraziło firmę „Subsea 7” na straty rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów. Po zakończeniu brazylijskiego tematu zabrakło kolejnych i dłuższych zleceń, stąd decyzja o wycofaniu jednostki z czynnej służby i zabezpieczeniu jej systemów i urządzeń. Zadanie nieprzypadkowo otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa, bo ten zakład już wcześniej remontował jednostki zleceniodawcy: “Seven Atlantic”, “Seven Falcon” i “Seven Osprey”. Warto też dodać, Prace podwodne w stoczni Gdańskiej przeprowadza firma PC Divers Service.

W związku z transakcją sprzedaży nazwa „Seven Mar” została zmieniona na „Ile d’Yeu”

Na wyposażeniu “Seven Mar” między innymi: pięć urządzeń dźwigowych, 400-tonowa winda do wydawania rur, dwa podwodne roboty ROV oraz lądowisko dla helikoptera. Firma „Subsea 7” posiada ok. 40 specjalistycznych jednostek, oby postój “Seven Mar”nie trwał zbyt długo.

Zobacz też – Co powinna zawierać dobra polisa na życie?

W czerwcu 2021 roku statek „Seven Mar” został zakupiony przez firmę Alcatel Submarine Networks Marine, która między innymi zajmuje się rozwojem i obsługą podmorskich łączy telekomunikacyjnych. W związku z transakcją nastąpiła zmiana nazwy tej charakterystycznej jednostki. Statek jako „Ile d’Yeu” pod koniec 2022 roku dołączy do firmowej floty instalacyjnej i zostanie przydzielony do układania transoceanicznego systemu telekomunikacyjnego.