Impreza już się odbyła

Imprezy

Spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem

InfoGdansk
4 listopada, 2019

Andrzej Pilipiuk jest jednym z najbardziej popularnych autorów z nurtu polskiej literatury fantastycznej. Sam autor raczej ucieka od ścisłej definicji swojej twórczości, bo rzeczywiście w jego książkach, postaciach i opowiadanych historiach ciekawe odejście od utartych konstrukcji i schematów.

Andrzej Pilipiuk w Bibliotece Oliwskiej

Spotkanie literackie odbędzie się 19 listopada 2019 r. w Bibliotece Oliwskiej. Czytelnicza placówka rozpoczęła działalność 22 lipca 1945 roku jako pierwsza publiczna wypożyczalnia książek w Gdańsku. W zniszczonym mieście z wolna odradzało się życie, a ponieważ Oliwa uniknęła destrukcji, to właśnie tutaj powstały: pierwsza powojenna biblioteka, pierwsze kino i… jeden z pierwszych gdańskich barów mlecznych.

W Bibliotece Oliwskiej rzeczywiście tętni kulturalnym i literackim życiem, a placówka udanie integruje społeczność tej rozległej dzielnicy. W wypożyczalni odbyło się sporo spotkań z twórcami znanymi i powszechnie lubianymi. Wiedzą i wrażeniami dzielili się między innymi: Stanisława Fleszarowa-Muskat, Andrzej Sapkowski, prof. Jan Miodek czy też Robert Makłowicz.

Któż z czytelników urodzonych w okresie PRL-u nie słyszał o przygodach Pana Samochodzika? Stworzona przez Zbigniewa Nienackiego postać zadziwiała dociekliwością, wytrwałością i doskonałym wykorzystaniem posiadanej wiedzy. Andrzej Pilipiuk napisał aż 19 tomów kontynuujących przygody wytrwałego historyka. Książki publikowane pod pseudonimem Tomasz Olszakowski spotkały się z ciepłym i życzliwym przyjęciem ze strony czytelników.

Literackie cykle Andrzeja Pilipiuka

Seria „Oko jelenia” wyróżnia się intrygującym i niebanalnym pomysłem – wydarzenia w niej przedstawione są osadzone w realnym świecie, w roli bohaterów występują najzwyklejsi ludzie, a ich przygody zaskoczą każdego bez wyjątku czytelnika.

Z kolei Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą.

Cykl „Kuzynki” wyewoluował z opowiadania uhonorowanego nagrodą im. Janusza A. Zajdla. Trylogia miała być ukłonem w stronę „elektoratu kobiecego”, pisarz przyznał w jednym z wywiadów, że po napisaniu szeregu tomów dekadenckich przygód Jakuba Wędrowycza zapragnął czegoś delikatniejszego i bardziej estetycznego.

Wielką popularnością cieszą się też cykle opowiadań. W tych utworach Andrzej Pilipiuk z drobnych i jakby niewiele znaczących wątków potrafi kreślić inspirujące historie, w których ukazuje znaczenie detali i drobiazgów osadzonych w pozornie nic nie znaczącej codzienności.

Andrzej Pilipiuk jest jednym z najchętniej kupowanych autorów w księgarskiej sieci Empik. Jego twórczość została wyróżniona Nagrodą im. Janusza Zajdla oraz wielokrotnie prestiżową Nagrodą Nautilusa.

Spotkanie z pisarzem odbędzie się dzięki zaangażowaniu między innymi Rady Dzielnicy Oliwa.

INFORMACJE
Spotkanie literackie z Andrzejem Pilipiukiem;
Biblioteka Oliwska;
ul. Opata Jacka Rybińskiego 9, 80-320 Gdańsk;
19 listopada (wtorek), godz. 18.00