Kultura

Biblioteka Oliwska

InfoGdansk
4 listopada, 2019
Zdjęcie: Biblioteka Oliwska przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 9 w Gdańsku.

Działalność tej placówki rozpoczęła się już 22 lipca 1945 roku, oliwska biblioteka była pierwszą wypożyczalnią książek w powojennym Gdańsku. Początek tej historii nieprzypadkowo w Oliwie, dzielnica stosunkowo niewiele ucierpiała podczas końcowych walk II wojny światowej. I dlatego w tej części Gdańska rozpoczęła się działalność pierwszej biblioteki, pierwszego powojennego gdańskiego kina i jednego z pierwszych miejskich… barów mlecznych.

Siedem przeprowadzek Biblioteki Oliwskiej

Kierownikiem oliwskiej biblioteki była wtedy pani Marta Schweriger, wypożyczalnia działała przy ulicy Grottgera 12. Księgozbiór składał się z 2,5 tys. woluminów z przedwojennego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Wielkie zasługi w powojennych początkach gdańskiego czytelnictwa należy przypisać Marianowi Pelczarowi, który jako dyrektor Biblioteki Miejskiej od wiosny 1945 roku wytrwale ratował i odzyskiwał gdańskie księgozbiory. Przy gmachu Biblioteki Gdańskiej PAN zobaczyć można ławeczkę poświęconą tej nietuzinkowej postaci.

Biblioteka Oliwska zmieniała siedzibę aż siedem razy. W obecnej, przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 9, placówka działa od października 2000 roku.
W księgozbiorze ok. 22 tys. woluminów oraz ok. 2 tys. audiobooków.

Zobacz też – Biura do wynajęcia w Gdańsku – Jakie są zalety wynajmu biur?

Opisywana wypożyczalnia aż kipi od twórczej i kulturalnej aktywności. W bibliotece odbywały się (i nadal się odbywają) spotkania z ważnymi postaciami polskiej literatury i szerzej pojmowanej kultury: między innymi Stanisławą Fleszarową-Muskat, Andrzejem Sapkowskim czy też Elżbietą Dzikowską.

Lokalne inicjatywy w Bibliotece Oliwskiej

Przy placówce działa Oliwski Klub Kryminału skupiający miłośników literatury sensacyjnej. Z kolei Łowcy Słów to grupa opowiadaczy baśni, legend i przypowieści. Dzięki zaangażowaniu pani Gabrieli Szubstarskiej działa też Gdański Klub Poetów. W Bibliotece Oliwskiej odbywają się również zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz wystawy prezentujące dorobek oliwskich szkół i przedszkoli. Zatem znaczenie tej placówki dla lokalnej społeczności i kultury naprawdę trudne do przecenienia.

Zobacz też – Czym charakteryzuje się profesjonalne biuro inżyniersko-projektowe?

Atutem Biblioteki Oliwskiej doskonała lokalizacja, dosłownie kilka kroków od pętli tramwajowej – jednego z najbardziej uczęszczanych fragmentów miasta Gdańska.

INFORMACJE
Biblioteka Oliwska;
ul. Opata Jacka Rybińskiego 9, 80-320 Gdańsk
www.wbpg.org.pl