Rozmaitości

Sposób na obniżenie rachunków w domu w zabudowie bliźniaczej. Poznaj nasze propozycje!

InfoGdansk
16 listopada, 2022

Współcześnie – w dobie światowego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, wojnami i ich bezpośrednimi skutkami (wśród których wyróżnić należy spadek popytu i wzrost bezrobocia) ludzkość poszukuje sposobów na generowanie oszczędności. O ile niektórych rzeczy nie możemy ograniczyć lub z nich zrezygnować (na przykład z pożywienia) o tyle ograniczenie innych jest możliwe, a często nawet bardzo proste. Mowa o kosztach ponoszonych za energię elektryczną oraz za ogrzewanie. Tego typu oszczędności poszukują często właściciele domów jednorodzinnych niezależnie od tego czy są to domy wolnostojące, wykonane w zabudowie bliźniaczej czy też szeregowej.

Sprawdzony sposób na oszczędności

Decydując się na zakup nowego domu, takiego, którego budową zajmuje się firma deweloperska, warto zwrócić uwagę na użytkowane przez firmę materiały budowlane. To często od ich jakości zależne są późniejsze koszty ogrzewania. Doświadczeni deweloperzy często nawiązują współpracę z renomowanymi producentami materiałów budowlanych, dzięki czemu mogą zapewnić Klientom użytkowanie w procesach budowy wysokiej jakości produktów przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny sprzedażowej. Jednakże to nie zawsze rozwiązuje problemy związane z wysokimi kosztami ogrzewania czy też energii.  W jaki sposób można  wygenerować jeszcze większe oszczędności? Inwestując w pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne, a powszechnie wiadomo, iż najlepiej jest instalować tego typu rozwiązania w trakcie stawiania domu – unikamy wówczas dodatkowych kosztów takich jak konieczność ponownego zasiewu trawy, odnawiania elewacji budynku. Dlatego też firmy deweloperskie zajmujące się budową domów i jednocześnie oferujące możliwość podłączenia czy też wykonania pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych cieszą się tak ogromną popularnością wśród szerokiego grona klientów.

Definicja pompy ciepła

Pompa ciepła definiowana jest jako typ maszyny cieplnej, której zadaniem jest wymuszanie przepływu ciepła pomiędzy dwoma obszarami – z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Do prawidłowego działania pompy ciepła niezbędne jest zewnętrzne dostarczenie energii mechanicznej, gdyż opisany mechanizm działania pompy ciepła nie jest zjawiskiem naturalnym – wymiana ciepła z wykorzystaniem tego typu urządzenia przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła. Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła dlatego też decydując się na zakup domu od dewelopera oferującego także instalacje pomp ciepła – warto skorzystać z usług doświadczonego podmiotu potrafiącego wybrać odpowiedni model oraz stosownie go zainstalować.

Korzyści z posiadania pompy ciepła

Pompy ciepła to rozwiązanie nie tylko korzystne pod kątem finansowym, ale także przyczyniające się do ochrony środowiska, gdyż w stu procentach wykorzystują one odnawialne źródła energii będąc jednocześnie bardzo efektywnymi. W połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi zapewniającymi dostarczanie prądu niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania pomp ciepła , rozwiązanie to jest w stu procentach ekologiczne. W dodatku nie emitują one spalin. Ponadto pompy ciepła stanowią doskonałą alternatywę dla ogrzewania węglowego, a co za tym idzie – domownicy nie muszą martwić się o miejsce do składowania opału czy też konieczność jego zakupu, transportu i magazynowania. Do obsługi pompy ciepła nie jest potrzebna siła ludzka, koszty eksploatacji są niskie, a jej użytkowanie bezpieczne.

Definicja fotowoltaiki

Fotowoltaika (PV) to inaczej mówiąc dziedzina nauki oraz techniki, której celem jest przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Konwersja ta dokonuje się w ogniwach fotowoltaicznych, stanowiących nieodłączny element paneli fotowoltaicznych. Można więc powiedzieć, iż fotowoltaika skupia się na pozyskiwaniu energii elektrycznej (inaczej mówiąc na wytwarzaniu prądu)  z promieni słonecznych z wykorzystaniem urządzeń . Nadwyżki energii wytworzonej w ten sposób przesyłane są do sieci, a użytkownik ma możliwość ich wykorzystania w 70% – 80%.

Korzyści z posiadania fotowoltaiki

Zalet z wykorzystania fotowoltaiki jest dużo, ale – tak jak w przypadku pomp ciepła – rozwiązania fotowoltaiczne muszą być odpowiednio dobrane i zainstalowane, najlepiej od razu podczas budowy domu by nie musieć ponosić dodatkowych kosztów wspomnianych wcześniej. Pierwszą zaletą posiadania w domu instalacji fotowoltaicznej są obniżone rachunki za prąd, co jest kwestią niezwykle istotną współcześnie – przy wysokich cenach prądu.  Wiąże się to jednocześnie z większą niezależnością od podwyżek cen energii. Instalacje fotowoltaiczne są trwałe i wykazują dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, grad, wiatr), a ich obsługa nie wymaga posiadania specyficznych umiejętności. Ponadto niewątpliwą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich korzystny wpływ na środowisko naturalne (nie są generowane i emitowane do atmosfery szkodliwe gazy), a jednocześnie jest to niewyczerpywane źródło energii.

Podsumowanie

Decydując się zakup domu warto połączyć to z instalacją oraz wykorzystaniem ekologicznych i ekonomicznych źródeł ogrzewania i energii. W zestawieniu z odpowiednio dobranymi materiałami budowlanymi rozwiązania te mogą przyczynić się do generowania dużych oszczędności oraz niewątpliwie wpływają pozytywnie na środowisko, gdyż unika się emitowania szkodliwych gazów do atmosfery. Jednocześnie deweloperzy oferujący instalację tego typu rozwiązań przy budowie domu są w stanie zadbać o precyzję oraz estetykę wykonania, co nie psuje efektu wizualnego budowy.

Jeżeli szukasz w domu w zabudowanie bliźniaczej lub szeregowej na terenie Trójmiasta i okolic, to koniecznie odwiedź stronę dewelopera AM PROJEKT – www.amprojekt.com.pl