Rozmaitości

Skąd się wzięła muzyka z gatunku pop?

InfoGdansk
1 grudnia, 2022

Muzyka pop, inaczej popularna, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy. Niewiele osób jednak wie, kiedy powstała i gdzie. Jej zaletą jest uniwersalność, ponieważ praktycznie każdy potrafi bawić się przy hitach Justina Biebera, czy Lady Gaga. Skąd się wzięła muzyka pop? Poznaj jej krótka historię!

Czym jest muzyka pop?

Według definicji muzyka pop to rytmiczna muzyka instrumentalno-wokalna, która nierzadko ma charakter taneczny. Utrzymywana jest w tonacjach durowych i cechuje się prostą strukturą melodyczną i tworzy się ją w celach komercyjnych. W sieci można znaleźć także inny opis, ktory informuje o tym, że muzyka pop w węższym zakresie jest łagodniejszym odłamem rocka, nastawionym na masowego odbiorcę. 

Gatunek muzyczny pop na tle innych wyróżnia się melodyjnością i prostotą. Ponadto jest wykorzystywana na szerszą skalę w porównaniu do klasycznego rocka syntezatorów oraz studyjnych nagrań. Pop jest gatunkiem muzycznym, który często wykorzystuje do tworzenia melodii klawiatury MIDI. Bardzo często można usłyszeć, że zespół muzyczny z popu tworzy samodzielnie swoja muzykę, kierując się w dużej mierze gustami słuchaczy i rezygnuje przy tym z próby przekazania większych wartości. 

Kiedy powstała muzyka pop?

Muzyka popowa rozwija się bardzo intensywnie, na tyle, że czasami jej szybkie rozpoznanie jest trudne. Zapoczątkowano ją w latach 60. XX wieku. W tych czasach artyści grający rock and rolla zaczęli tworzyć bardziej melodyjne utwory, które stały się łatwiejsze w odbiorze, wyróżniały się tanecznym rytmem. Dodatkowo odbiorcy szybko je zapamiętywali. 

W latach 80. znacznie popularniejsze stało się nagrywanie cyfrowe. Wtedy też zaczęto wykorzystywać syntetyzatory. Niemal od samego początku muzyka pop dominowała w brytyjskim i amerykańskim przemyśle muzycznym. Dzięki temu zyskała ona na rozgłosie i popularności. 

Muzyka pop w Polsce

Muzyka rozrywkowa, która jest szeroko pojmowana, pojawiła się w naszym kraju w dwudziestoleciu międzywojennym. Obejmowała ona swym zasięgiem różne gatunki taneczne i popularne. Często zaliczało się do popu muzykę kabaretową, jazz, piosenkę aktorską i poezję śpiewaną. Po II wojnie światowej muzyka popularna zaczęła stawać się jeszcze bardziej powszechna. Wszystko za sprawą telewizji i licznych festiwali muzycznych. 

Na przełomie lat 60. i 70. na polskiej scenie muzycznej pojawili się artyści, którzy do dzisiaj cieszą się sympatią słuchaczy:  Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Anna Jantar, Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk czy Edyta Geppert. W latach 80. zaczęły powstawać pierwsze zespoły hard rockowe i punkowe, które swoją muzyką podnosiły na duchu w trudnym okresie komunizmu. W latach 90. po transformacji ustrojowej powstały nowe wytwórnie płytowe oraz nowi artyści, których znamy do dzisiaj.

Jesteś zainteresowany tym, jakie wydarzenia w Gdyni odbędą się w najbliższym czasie? Sprawdź to na https://rytmy.pl/wydarzenia/gdynia/