Rozmaitości

Rola i zalety oleju silnikowego

InfoGdansk
24 kwietnia, 2023

Silnik każdego samochodu do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje oleju silnikowego.Nikt nie może podważyć znaczenia oleju silnikowego dla zdrowia samochodu.Olej silnikowy oprócz smarowania służy do wielu celów.

Zasada działania:

Pompa oleju pobiera olej z miski olejowej, w której przechowywany jest olej.
Łożyska główne wału korbowego, znajdujące się w dolnym środku, otrzymują olej z pompy, która przekształca energię liniową w energię obrotową.
Po przejściu przez otwory olejowe wału korbowego i łożyska prętów olej wędruje przewodem olejowym do głowicy cylindrów.
Olej wędruje przez galerie olejowe do zaworów i łożysk wałka rozrządu.
Olej jest wyrzucany na tłoki, pierścienie i sworznie.

Dlaczego smarowanie silnika jest niezbędne?

Trzy główne zadania, jakie spełniają środki smarne, są następujące:
Zmniejszanie tarcia
chłodzenie
i czyszczenie

Na pytanie, jakie funkcje spełnia smar, większość osób odpowiedziałaby, że zmniejsza tarcie. Silnik nie wytrzymałby zbyt długo bez smaru, który „wygładził by wszystko” z powodu szybkich ruchów wszystkich jego części i bliskiej odległości od siebie.

Pracujący silnik nagrzewa się do wysokich temperatur, co wymaga chłodzenia. Bez środka smarnego wytwarzane przez niego ciepło spowodowałoby jego rozpad.

Czyszczenie dotyczy usuwania zanieczyszczeń z silnika.W silniku w wyniku procesu spalania powstaje sadza i zanieczyszczenia. W przejściu bloku olejowego bez środków smarnych gromadziły się znaczne osady, upośledzają pracę silnika.

Jak wymienić olej silnikowy:
Częstotliwość wymiany oleju silnikowego zależy od czasu produkcji pojazdu, jego przebiegu i rodzaju silnika. Zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu, aby zorientować się, kiedy należy wymienić olej.

Wymagane aparaty:

Klucz do demontażu korka filtra (końcówka skrzynki lub nasadka)
Klucz do filtra oleju
Patelnia do spuszczania oleju
Lejek
Rękawiczki lateksowe
Podnośnik i stojaki lub stoki (opcjonalnie)

Kroki przy wymianie oleju:

1.Sprawdź rodzaj i miarę wymaganego oleju
2.Zbierz swoje filtry, klucze i inne materiały.
3.Ustaw swój pojazd
4.Znajdź filtr oleju i korek spustowy
5.Spuścić olej
6.Zamocować korek spustowy
7.Wymień filtr oleju
8.Dodaj nowy olej
9.Sprawdź poziom oleju

5l Olej silnikowy MANNOL 5W40:

Olej silnikowy EXTREME 5W-40Stosowany jest MANNOL 5W40 o pojemności 5 litrów do współczesnych silników benzynowych i wysokoprężnych, zarówno z turbodoładowaniem, jak i bez, o markach „vintage” i dużych przebiegach. ukierunkowane na wymagania europejskich producentów.

Charakterystyka:
Doskonale sprawdzają się podczas aktywnej jazdy i nie tracą swoich właściwości przy stosowaniu paliwa o zmiennej jakości. Posiadają rozszerzony zakres właściwości lepko-temperaturowych, które zapewniają efektywną pracę silnika we wszystkich trybach pracy, w tym podczas zimnych rozruchów, w trybie miejskim i autostradowym, a także przy zwiększonym obciążeniu (podczas jazdy po nieprzejezdnych drogach, pod górę, w ruchu z przyczepą i przy maksymalnym obciążeniu)Skutecznie zwalcza wszelkie formy osadów i utrzymuje części silnika w czystości przez cały czas pomiędzy wymianami, dzięki doskonałym właściwościom myjącym i dyspersyjnym oraz najlepszej termicznej stabilności oksydacyjnej;
– Stosowany jest zarówno w silnikach o długiej żywotności (Long Life), jak i o regularnych interwałach wymiany oleju.

Przeznaczony do silników benzynowych i wysokoprężnych w szerokiej gamie pojazdów samochodowych (samochody osobowe, lekkie ciężarówki, samochody dostawcze i użytkowe) produkcji europejskiej i zagranicznej. Do stosowania w dużych ciężarówkach i innych podobnych pojazdach olej nie nadaje się.