Magazyn to krwioobieg niejednego przedsiębiorstwa, zwłaszcza produkcyjnego czy zajmującego się sprzedażą hurtową towarów. Obecnie przy projektowaniu przestrzeni magazynowej kładzie się silny akcent na automatyzację, bezpieczeństwo pracy oraz usprawnienie rotacji składowanych ładunków. Niezbędne do tego są odpowiednie regały magazynowe. Odpowiednie, czyli jakie? To już wyjaśniamy w naszym artykule. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę na etapie zakupu regałów magazynowych w Gdańsku czy w dowolnym innym mieście w Polsce.
Dopasowanie regałów do specyfiki magazynu i składowanych towarów
Regały magazynowe dobiera się w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię magazynu. Inwestując w odpowiednie regały można wręcz uniknąć konieczności rozbudowy obiektu czy tym bardziej przeprowadzki, co zawsze jest kłopotliwe i generuje duże koszty.
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zatem zamówienie projektu magazynu, który uwzględni specyfikę danego zaplecza oraz zakres działalności przedsiębiorstwa. Inne potrzeby mogą mieć przecież hurtownie, zakłady produkcyjne czy centra logistyczne i dystrybucyjne.
Zapamiętaj:
Właściwie dobrane regały realnie zwiększają pojemność magazynu, ułatwiają zarządzanie zapasami i poprawiają tempo pracy.
Akcent na bezpieczeństwo
Każdy regał, jaki tylko trafi do Twojego magazynu, powinien spełniać europejskie i polskie normy jakościowe oraz bezpieczeństwa (FEM, EN 15512). Tylko wówczas możesz mieć pewność, że konstrukcje mają zweryfikowane i przewidywalne parametry wytrzymałościowe, a ich obsługa będzie zarówno komfortowa, jak i bezpieczna.
Zapamiętaj:
Jeśli planujesz przechowywać na regałach produkty żywnościowe, to upewnij się, że konstrukcje zostały pomalowane farbą z atestem PZH.
Podstawowe rodzaje regałów magazynowych
Regały magazynowe istotnie różnią się między sobą budową i tym samym przeznaczeniem oraz sposobem obsługi. Do tych najpopularniejszych konstrukcji zaliczymy:
- Regały paletowe– to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, idealne do magazynów wysokiego składowania. Regały paletowe są dostępne w szerokim wyborze wariantów wysokości i nośności. To dobry wybór do magazynów, gdzie składowane są produkty o różnych gabarytach i masie.
- Regały wysokiego składowania – jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w magazynach o znacznej kubaturze. Można na nich przechowywać najróżniejsze towary, również na paletach, obsługiwane za pomocą np. wózków widłowych.
- Regały półkowe – dedykowanemniejszym magazynom, popularne w warsztatach czy sklepach mało- i wielkopowierzchniowych. Zapewniają łatwy dostęp do towarów, umożliwiając ich ręczną obsługę.
- Regały przepływowe – to rozwiązanie dla magazynów funkcjonujących zgodnie z systemami FIFO lub LIFO. Pozwalają na szybki przepływ towarów i sprawne zarządzanie zapasami.
- Regały wjezdne – optymalny wybór do składowania jednorodnych towarów, gdy celem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Umożliwiają znaczące ograniczenie dróg transportowych dla wózków widłowych.
- Regały wspornikowe – idealne do składowania towarów dłużycowych, ciężkich i nieporęcznych, takich jak belki, rury czy profile aluminiowe.
Jak zamówić regały magazynowe w Gdańsku?
Wiedząc już, jakich regałów potrzebujesz, możesz przystąpić do ich zamówienia lub skorzystać z dodatkowej konsultacji z ekspertem. Obie możliwości daje Ci spółka LTM, będąca czołowym dystrybutorem regałów magazynowych w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu czy Łodzi.
LTM zapewnia swoim klientom bezpłatną wycenę, szybką realizację zamówień, fachowe doradztwo techniczne oraz profesjonalny montaż i demontaż starych regałów magazynowych na terenie Gdańska i całej Polski.
Oferta LTM obejmuje zarówno fabrycznie nowe, jak i używane regały magazynowe renomowanych producentów. Ze szczegółami zapoznaj się na stronie internetowej spółki pod adresem https://www.ltm-regaly.pl/regaly-magazynowe/gdansk/.