Impreza już się odbyła

Imprezy

16. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

InfoGdansk
13 października, 2022

W dniach 21-22 października 2022 Muzeum Tradycji Szlacheckiej zaprasza na kolejną edycję „Pomorskich Dni Chopinowskich” w Waplewie Wielkim. Impreza odbędzie się w pałacu Sierakowskich, który przez długie dekady był centrum kultury polskiej na wyjątkowo trudnym terenie zaboru pruskiego.

W dobrze zachowanym pałacu od kilkunastu lat działa Muzeum Tradycji Szlacheckiej – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

16. Pomorskie Dni Chopinowskie – program imprezy

21.10.2022 (piątek) / godz. 17.00
koncert muzyki klasycznej – utwory Fryderyka Chopina (1810‒1849) i Ferenca Liszta (1811‒1886)

Utwory na fortepian na cztery ręce
Duet fortepianowy Alisa i Adam Baráz

Ferenc Liszt
Apel i Hymn węgierski na orkiestrę S.486 (transkrypcja: Henrik Gobbi)
Fryderyk Chopin
Wariacje D-dur op. posth.
Ferenc Liszt
Poemat symfoniczny Orfeusz S.98 (transkrypcja własna kompozytora)
Poemat symfoniczny Preludia S.97 (transkrypcja własna kompozytora)

Duet fortepianowy Alisa i Adam Baráz

Duet fortepianowy małżeństwa Alisy i Adama Baráz powstał w Budapeszcie we wrześniu 2016 roku. W ich repertuarze znajdują się utwory klasyczne, romantyczne oraz współczesne, przeznaczone na fortepian na cztery ręce oraz na dwa fortepiany.

Alisa Baráz
Alisa Baráz, de domo Yajima, urodziła się w Kobe (Japonia). Grę na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Studiowała w Nishinomiya High School w Hyogo, kontynuowała naukę na wydziale muzycznym Kobe College. Została stypendystką w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, następnie ukończyła Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. W 2012 roku zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Euterpe we Włoszech. Obecnie występuje jako solowa pianistka, pracuje także jako akompaniatorka w Węgierskiej Akademii Tańca.

Adam Baráz
Urodził się w Balassagyarmat (Węgry). Kompozytor, pianista i akompaniator w Konserwatorium Wiedeńskim, nauczyciel muzyki w Akademii Sztuk Pięknych THÉBA w Budapeszcie i na Słowacji, nauczyciel gry na fortepianie w Ipolybalog Art School. Ma na swoim koncie ponad 160 kompozycji na instrumenty solowe, dzieła kameralne, wokalne i orkiestrowe. Koncertował jako pianista w Europie i Japonii, wykonując m.in. własne utwory. Jego kompozycje były wykonywane w wielu krajach Europy, a także w Meksyku, Tajlandii oraz Chinach.

22.10.2022 (sobota) / godz. 17.00
koncert muzyki jazzowej

Jakub Hajdun Trio

Zespół wykona kompozycje Jakuba Hajduna z jego najnowszej płyty, utrzymane w stylistyce be-bopu, a także pianistyki romantyzmu i impresjonizmu. W programie znajdą się również utwory inspirowane twórczością Lenniego Tristano, które pojawią się na kolejnej płycie tria.

Jakub Hajdun – pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Bogdana Czapiewskiego i Włodzimierza Nahornego. Jest laureatem nagród na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2017) i XV Festiwalu w miejscowości Česká Kamenice (2014). Wspólnie z Januszem Mackiewiczem i Romanem Ślefarskim występował m.in. na 44. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (2017), 24. Sopot Molo Jazz Festival (2019) oraz w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach (2022). Trio w powyższym składzie ma w swoim dorobku dwa albumy: Jakub Hajdun Trio (2020) oraz Utwory własne (2022).

Janusz Mackiewicz – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku. Debiutował w Big Bandzie Jerzego Partyki. Był stałym współpracownikiem pisma „Gitara i Bas”. W 2009 roku wspólnie z innymi muzykami Trójmiasta założył Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie, które współpracuje z Sopot Molo Jazz Festival i festiwalem Jazz w Lesie w Sulęczynie. Powołał do życia własne zespoły: kwartet i kwintet, a ostatnio elektryczny fusion-band Elec-Tri-City. Otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.

Roman Ślefarski – perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wcześniej studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Otrzymał nagrodę indywidualną (Nowa Twarz Polskiego Jazzu) oraz Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą ’96 z zespołem Newest Trio. Nagrał około 40 płyt i tyle samo ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli teatralnych czy reklam. Pracował z takimi zespołami, jak: Jakub Hajdun Trio, Sławek Jaskułke Sextet, A’FreAK-aN Project, Jerzy Małek Group, Mateusz Smoczyński Quintet oraz z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, a także Scottem Hamiltonem, Reggie Moore’m, Michałem Urbaniakiem, Agą Zaryan, Kazikiem i Jackiem Lachowiczem.

INFORMACJE
16. Pomorskie Dni Chopinowskie;
Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią;
Waplewo Wielkie 82-410 Stary Targ;
Data – 21-22 października 2022 r.