Muzea

Pustułki z Dworu Artusa

InfoGdansk
4 lipca, 2023
Zdjęcie: Pustułka z jednym z czterech pisklaków. Fot. Justyna Manuszewska. Źródło: Muzeum Gdańska.

W lęgowisku przy gdańskim Dworze Artusa wykłuły się cztery pustułki, to już drugi taki przypadek w tym ciekawym miejscu. Muzeum Gdańska ogłosiło konkurs, w którym internauci mogli wybrać imiona pisklaków.

Pustułki w Dworze Artusa

Młode pustułki wprowadziły się do lęgowego gniazda w maju 2023 roku. Początki takiego ptasiego tematu są jednak znacznie wcześniejsze. Już w maju 2020 roku z inicjatywy pani Justyny Manuszewskiej ze Stowarzyszenia dla Pustułek Falco Gedanense przygotowane zostało miejsce na gniazdo w oknie przybudówki Dworu Artusa od strony ulicy Chlebnickiej.

Wkrótce potem gniazdo wybrała pierwsza para pustułek, która w komfortowych warunkach doczekała się potomstwa. W tym roku było znacznie trudniej, bo nowa para pustułek musiała zmierzyć się z atakiem srok i kawek na wybrane lęgowisko. Atak został odparty, a na świat przyszły cztery dorodne pisklęta.

We wspominanym konkursie wybrano imiona: Złotko, Zielonka, Wyżynka i Nizinka.

Od dłuższego już czasu w różnych miejscach przygotowywane są dogodne przestrzenie gniazdowe dla występujących w miastach drapieżnych ptaków. Takiej inicjatywy podjęła się na przykład Olivia Business Centre, w przestrzeni Olivia Star powstało gniazdo dla sokołów wędrownych.

Zobacz więcej – Olivia Business Centre czeka na sokoła wędrownego

Młode pustułki z Dworu Artusa zostaną w dogodnym czasie zaobrączkowane. Muzeum Gdańska ciekawie wpisało się w działania związane z ochroną cennych gatunków ptaków.

Pustułki – kilka ciekawostek

Pustułka zwyczajna jest inaczej określana mianem sokoła pustułki i jak druga nazwa wskazuje – zalicza się do ptaków drapieżnych z gatunku sokołowatych. Ptaki tego gatunku występują na terenie Eurazji i Afryki. W Europie zdecydowanie częściej występują w zachodniej części kontynentu, aczkolwiek od dłuższego czasu obserwuje się postępującą ekspansję pustułek w miastach wschodnioeuropejskich.

Szczególnie ciekawe jest pochodzenie nazwy tego gatunku. Nazwa pochodzi od rosyjskiego słowa „pustoj” oznaczającego… głupi. Pustułki głupie nie są, natomiast sokolnicy nie radzili sobie ze szkoleniem tego gatunku, który charakteryzuje się innym sposobem latania i odmienną taktyką chwytania ofiar.

Pustułki potrafią dokonać charakterystycznego zawisu, w trakcie którego trzepocząc skrzydłami wiszą nad upatrzonym miejscem i wypatrują ofiary. Sokoły tego gatunku polują przede wszystkim na gryzonie, ale pustułki występujące w miastach wypatrują też wróbli, szpaków, skowronków i jerzyków.

Na terenie Polski pustułki są objęte ścisłą ochroną gatunkową.