Informacje

Pelikany i czerwonaki w gdańskim ZOO

InfoGdansk
21 czerwca, 2021
Zdjęcie: Oliwskie pelikany. Fot. Sabina Buczyńska ZOO Gdańsk.

W ostatnim roku obserwowanie ptaków w gdańskim ZOO było mocno ograniczone: z jednej strony przez pandemię koronawirusa, a z drugiej przez zagrożenie ptasią grypą. Najcenniejsze gatunki: pelikany i czerwonaki nie były dostępne dla publiczności.

Pawilon ptaków i gadów pozostawał zamknięty i tylko niektóre gatunki można było zobaczyć w zewnętrznych wolierach. Dzięki zniesieniu obostrzeń wynikających ze zwalczania wysoko zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zwierzęta powrócą na ekspozycję!

Prace remontowe w oliwskim ZOO

Od dzisiaj pelikany można ponownie podziwiać na ich wyspie. Goście mogą również zwiedzać pawilon ptaków i gadów, w którym zobaczą ponad 30 gatunków ptaków, gadów i małych ssaków. Natomiast od poniedziałku (21 czerwca) czerwonaki różowe, zwane potocznie flamingami, powrócą na swój wybieg.

Celem hodowli zwierząt w ZOO jest uratowanie i zróżnicowanie puli genetycznej gatunków, zagrożonych wyginięciem w naturalnym środowisku. Dlatego z najwyższą powagą podchodzimy do zagrożeń i staramy się chronić przed nimi nasze zwierzęta. opowiada Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO – Z drugiej strony, chcemy aby nasi goście mogli zobaczyć w ZOO jak najwięcej, więc cieszymy się że znowu będą mogli obserwować pelikany, czerwonaki, a także inne ptaki, gady i płazy w pawilonie.

W czasie gdy pawilon był zamknięty dla gości ogrodu, zaczęliśmy w nim prace remontowe. – mówi pani Izabela Krause, kierownik działu hodowlanego oliwskiego ZOO – Udało nam się powiększyć niektóre ekspozycje (np. żółwi lamparcich), a także przebudować ekspozycje ptaków, dzięki czemu mają więcej intymności do godów i wychowywania potomstwa. Kilka ekspozycji nadal jest w przygotowaniu, dla zupełnie nowych gatunków.

Pelikany baba i czerwonaki w oliwskim ZOO

Pelikany baba to jedne z najcięższych ptaków zdolnych do lotu. Masa ich ciała dochodzi do 11 kg. Naturalnymi siedliskami są dla nich delty rzek, jeziora oraz podmokłe tereny Afryki i Azji. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest gardzielowy wór o pojemności do 13 litrów, będący doskonałą pułapkę na ryby. Podczas zdobywania pokarmu pelikany stosują taktykę zbiorowego połowu.

Czerwonaki różowe, zwane potocznie flamingami, mają dość dziwacznie zakrzywiony dziób, doskonale jest przystosowany do pobierania pokarmu: odfiltrowują z mułu drobne skorupiaki, owady, zwierzęta jednokomórkowe i glony. Występują w Afryce, południowej Europie, południowej i południowo-zachodniej Azji. Zamieszkują ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła. Kolonie tych ptaków często liczą 20 000 par!

Zobacz też – Potrzeby żywieniowe sfinksa – jak skomponować jego dietę

Pawilon ptaków i gadów zamieszkuje ponad 20 gatunków ptaków (m.in. szpaki balijskie, wąsale senegalskie, toko czarnoskrzydłe), ponad 10 gatunków gadów i płazów (np. krokodyle nilowe i kubańskie, heloderma arizońska, boa dusiciel), a także tamaryny cesarskie i pancerniki włochate.

Zapraszamy do odwiedzania gdańskiego ZOO, które czynne jest codziennie, przez cały rok, we wszystkie święta i dni wolne od pracy. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, biletach i atrakcjach dostępne są na stronie www.zoo.gda.pl w zakładce „Wizyta w ZOO”.