Pomnik odsłonięto jesienią 2010 roku w Parku Oruńskim w pobliżu Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP. W uroczystości udział wzięli m.in. gdańscy Tatarzy, lokalni urzędnicy oraz Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski.
Tatarzy od stuleci współistnieją w polskiej przestrzeni
Monument przedstawia jeźdźca na koniu w umundurowaniu 13 Pułku Ułanów. Jeden ze szwadronów tej jednostki składał się wyłącznie z żołnierzy tatarskiej narodowości. Kawalerzysta trzyma buńczuk, czyli długie drzewce zakończone kulą, oznaką władzy oficerskiej. W umundurowaniu elementy polskie i tatarskie, na postumencie m.in. napis “Z buńczukiem za Polskę”.
Pomnik powstał we wrocławskiej pracowni rzeźby „eRZet” według pomysłu Macieja Kusa, Tomasza Ryfy i Błażeja Iwaniaka.
Społeczność tatarska jest od wielu stuleci obecna w nurcie polskiej historii, to wielonurtowy wkład o m.in. militarnym i kulturalnym charakterze.
Prezydent Komorowski w przemówieniu wskazał na wielkie zaangażowanie Tatarów w przebieg odsieczy wiedeńskiej (1683), czym popuścił wodze historycznej fantazji. Nie zmienia to faktu, że ta grupa narodowościowa jak najbardziej zasługiwała na pomnikowe upamiętnienie.
Innego zdania byli złomiarze, którzy krótko po uroczystej ceremonii zdewastowali pomnik i ukradli ramię z buńczukiem. Sprawców nie znaleziono, pomnik został naprawiony.