Wystawy

Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w Domu Uphagena

InfoGdansk
10 lipca, 2024

W muzealnym Domu Uphagena zobaczyć można wystawę czasową, która ciekawie wpisuje się w turystyczny charakter Gdańska.

Nadmotławskie miasto od dłuższego czasu stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Polsce. Na wystawie można się cofnąć w odległe czasy, gdy nowocześnie pojmowana turystyka dopiero raczkowała, następnie w czasy późniejsze, gdy z ideologicznych przyczyn turystyka i działalność hotelowa podlegały wielu ograniczeniom.

Wystawa 'Pokój z widokiem” zabierze zwiedzających w czasy dawnej elegancji, a potem przypomni o polskich dążeniach do innego, wydawałoby się nieosiągalnego świata.

Hotele na wystawie w Muzeum Gdańska

Opisywaną wystawę czasową zobaczyć można w zabytkowym Domu Uphagena, ten oddział Muzeum Gdańska znajduje się przy ul. Długiej 12 w samym sercu Głównego Miasta.

Wystawa prezentuje historię działania dziesięciu najbardziej znanych hoteli gdańskich. Dzięki ciekawym fotografiom, opisom i eksponatom poczuć można klimat i nastrój tych obiektów hotelowych, z których wiele przepadło w odmętach historii i obecnie pamiętają o nich tylko pasjonaci i znawcy gdańskiej historii.

Zobacz też – Filtr DPF: kiedy czyścić, a kiedy wymieniać?

Wystawa została podzielona na dwie zasadnicze części. W pierwszej sali zaznajomić się można z historią hoteli przedwojennych. Hotele Danziger Hof, Reichshof czy też Continental słynęły z elegancji i zainteresowania elit ówczesnej Europy.

Natomiast w sali drugiej na zwiedzających czeka podróż przez czasy Polski Ludowej, gdy hotele były bacznie obserwowane przez tak zwane służby, do tego przyciągały sporo szemranego towarzystwa. I jednocześnie stanowiły takie dziurki od klucza, przez które można było podejrzeć nieco innego świata.

W październiku odbędą się wykłady i oprowadzania kuratorskie poszerzające formułę hotelowej wystawy.

Przedwojenne hotele gdańskie – szyk i elegancja

Przez wiele lat jednym z najbardziej znanych hoteli gdańskich był Englisches HausDom Angielski działający przy ulicy Chlebnickiej. W tym hotelu latem 1858 roku zatrzymali się państwo Łuszczewscy z córką Jadwigą, która chłonąc specyfikę Gdańska budowała przestrzeń przyszłej literackiej ekspresji. Stąd jej późniejsze i ciekawe wspomnienia opublikowane na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” oraz powieść „Panienka z okienka”, tym lekkim dziełem pisarka przypomniała czytelnikom o znaczeniu Gdańska w polskiej tradycji i historii.

Kolejnym hotelem z polskimi skojarzeniami był Danziger Hof, w którym w grudniu 1918 roku zatrzymał się Ignacy Paderewski z małżonką Heleną.

Prawdziwą rewolucję w gdańskiej branży hotelowej zapoczątkowała niwelacja fortyfikacji bastionowych, dzięki której miasto zyskało atrakcyjne i prestiżowo położone tereny inwestycyjne. W pobliżu Bramy Wyżynnej wyrósł wspomniany wyżej hotel Danziger Hof, obiekt nie przetrwał schyłkowych działań II wojny światowej, ale jest nadal obecny w dyskusjach dotyczących architektury gdańskiego Śródmieścia.

Do wzrostu zapotrzebowania na usługi hotelowe wydatnie przyczynił się rozwój komunikacji kolejowej. W pobliżu gdańskiego dworca kolejowego powstały więc kolejne hotele: Continental, Reichshof oraz Eden. W nadmotławskim mieście działało oczywiście znacznie więcej obiektów noclegowych o zróżnicowanych standardzie i wygodzie.

Na wystawie „Pokój z widokiem” przedstawione zostały hotele pełne szyku i elegancji, w których pobyt dodawał gościom rangi i prestiżu. O tym przedwojennym stylu ciekawie przypomina aranżacja pokoju hotelowego skomponowana z eksponatów wypożyczonych z Muzeum Sopotu oraz Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk.

Zobacz też – Opieka nad osobami starszymi – co warto wiedzieć?

W tej części wystawy zobaczyć też można naczynia, sztućce i filiżanki, do tego przedwojenne mapy i broszury. Szczególnie ciekawy jest plakat zachęcający gości do zwiedzania Gdańska z przewodnikiem.

Hotele w czasach PRL – w poszukiwaniu innego świata

Ten specyficzny świat hotelowej elegancji przepadł pod koniec II wojny światowej. Potem ze względu na ideologię powrót do tego stylu był bardzo utrudniony.

Warto zwrócić uwagę na wielką fotografię Mariana Murmana przedstawiająca panoramę gdańskiego Śródmieścia z lat 60-tych ubiegłego stulecia. Z jednej strony odbudowane miasto, z drugiej jednak wielkie obszary urbanistycznej pustki przypominające o wojennej zagładzie Gdańska. Z takiego poziomu startowała gdańska turystyka i branża hotelowa.

W pobliżu dworca Gdańsk Główny działał hotel Monopol, ale dopiero w latach 70-tych powstały w Gdańsku hotele z wyraźnymi aspiracjami do nowoczesności. Za takie obiekty uznawano hotele: Novotel, Hevelius oraz położone w Jelitkowie Marina i Posejdon. Wspomniane hotele były bacznie obserwowane przez służby, przyciągały też półświatek, który ze swoim dostępem do tego co zakazane przypominał o istnieniu innego świata. Nasuwa się refleksja o roli turystyki w łamaniu granic i ideologicznych ograniczeń.

Eksponatem o wielkiej wartości historycznej jest kronika Hotelu Hevelius z wpisem i fotografią Margaret Thatcher. Słynna brytyjska pani premier i „Żelazna Dama” w jednej osobie odwiedziła hotel w listopadzie 1988 roku.

Zobacz więcej – Margaret Thatcher w Gdańsku

Wspomniany hotel gościł też ekipę zaangażowaną na planie filmu „Człowiek z żelaza”. Dzieło w reżyserii Andrzeja Wajdy stało się niezwykłą interpretacją protestów sierpniowych z 1980 roku i doczekało się głównej nagrody na prestiżowym festiwalu w Cannes. Zatem gdańskie hotele odegrały w historii rolę o wiele większą niż można by się spodziewać.

Wystawę czasowa 'Pokój z widokiem” oglądać można do 3 listopada 2024 roku.

Wizytę warto połączyć ze zwiedzaniem Domu Uphagena – ciekawego muzeum przypominającego o życiu gdańskich elit w XVIII i XIX stuleciu.

INFORMACJE
Pokój z widokiem – wystawa w Muzeum Gdańska;
Dom Uphagena;
ul. Długa 12, 80-827 Gdańsk;
Wystawa do 3 listopada 2024 roku.