Rozmaitości

Podatki i cło przy wysyłce zagranicznej. Co musisz wiedzieć?

InfoGdansk
18 maja, 2023

Ceny niektórych produktów na rynkach zagranicznych bywają bardzo atrakcyjne w porównaniu do polskich czy europejskich. Stąd bierze się popularność sprowadzania towarów między innymi z Chin lub Stanów Zjednoczonych. Gdy wartość przesyłki przekroczy pewien poziom, należy liczyć się z cłem, czyli podatkiem nakładanym na importerów, który z założenia ma chronić miejscowych producentów. Dodatkowym kosztem bywa podatek VAT. Co warto wiedzieć na temat cła przy przesyłkach zagranicznych?

Zerowe cło i podatek w przesyłkach realizowanych na terenie Unii Europejskiej

Na wspólnym rynku Unii Europejskiej sprzedawcy mogą pomiędzy sobą swobodnie konkurować. Dlatego wysyłając towar do innego kraju wspólnoty lub sprowadzając go do Polski, nie trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. W takim przypadku nie obowiązuje ani cło, ani podatek VAT.

Cło i podatki w przypadku przesyłek z Wielkiej Brytanii

Ze względu na liczną Polonię zamieszkującą Wyspy Brytyjskie, a także handel z Wielką Brytanią, transfer przesyłek pomiędzy Polską i UK jest w obie strony dość intensywny. Brexit jednak skomplikował nieco przepływ towarów pomiędzy Wyspami a Unią Europejską. W ramach aktualnie obowiązującej umowy przesyłki z Wielkiej Brytanii nie podlegają ocleniu. Za to gdy wartość paczki przekracza 19 funtów, należy zapłacić podatek VAT, a także uiścić opłatę celno-skarbową sięgającą kilku euro.

Opłaty związane z przesyłkami spoza Unii Europejskiej

Jeśli chodzi o towary sprowadzane spoza Unii Europejskiej, na przykład ze Stanów Zjednoczonych lub Chin, co do zasady podlegają one ocleniu, które odbywa się po przekroczeniu granicy. Dodatkowym kosztem jest podatek VAT, a w przypadku niektórych produktów również akcyza. Z opłat zwolnione są towary, których wartość nie przekracza 150 euro. W ten sposób nie ma przeszkód, aby bez dodatkowych kosztów wysyłać drobniejsze przedmioty. Ta sama zasada dotyczy próbek towarów, które nie są pełnowartościowymi produktami.

Wysokość opłaty celnej jest uzależniona od rodzaju towaru, a o tym decydują przepisy unijne. Przed podjęciem decyzji o sprowadzeniu towaru do kraju warto zweryfikować wysokość cła. Do tego służy ISZTAR, czyli Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej. W systemie uwzględniono także wysokość podatku VAT i akcyzy.

Wyjątki od reguły

Nie każda przesyłka sprowadzona spoza Unii Europejskiej podlega ocleniu. Od wspomnianych wyżej reguł istnieją wyjątki. Jednym z nich jest nabywanie elektroniki ze Stanów Zjednoczonych, dla której stawka celna wynosi 0%.

Ocleniu nie podlegają również towary sprowadzane na własny użytek, na przykład popularna elektronika z Chin. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się z ryzykiem, że Urząd Celny naliczy nabywcy podatek VAT.

Szukasz taniego sposobu na nadawanie przesyłek zagranicznych? Pomoże ci w tym serwis kurierski Sendit, gdzie w jednym miejscu zapoznasz się z ofertami wszystkich wiodących przewoźników. Z kolei na blogu Sendit znajdziesz pomocne informacje i porady dotyczące przesyłek kurierskich: https://www.sendit.pl/blog.