Niedaleko

Ławeczka Kaszubów w Gdyni

InfoGdansk
28 kwietnia, 2024
Ławeczka Kaszubów w Gdyni.
Zdjęcie: Ławeczka Kaszubów w Gdyni.

Pomnikowa ławeczka znajduje się w przestrzeni Placu Kaszubskiego, ciekawie przypominającego o wielu ważnych wątkach gdyńskiej historii.

Nieco dalej, przy ulicy Jana z Kolna, znajduje się kamienica powiązana z treścią ławeczkowego upamiętnienia.

Jakub i Elżbieta Scheibe mieszkali w pobliżu Placu Kaszubskiego

Ławeczkowy pomnik przedstawia kaszubskie małżeństwo Jakuba i Elżbiety Scheibe, które zostało zapamiętane jako wyjątkowo zgodna i szanująca siebie para. Jakub Scheibe pod koniec XIX wieku wyjechał z braćmi do Chicago, rodzeństwo szukało na emigracji spełnienia amerykańskich snów, czyli nowych życiowych perspektyw i możliwości. O emigracyjnych losach wyjątkowo ciekawie opowiada wystawa gdyńskiego Muzeum Emigracji, które działa w budynku dawnego Dworca Morskiego przy ulicy Polskiej 1.

Po kilku latach Jakub Scheibe jednak wrócił do Gdyni i zawodu morskiego rybołówstwa, a w styczniu 1899 roku poślubił Elżbietę z domu Kurr. Ceremonia ślubna odbyła się w oksywskim kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Młodzi zamieszkali w murowanym domu przy ulicy Portowej, niedaleko rozłożystego dębu, pamiętanego do dzisiaj i wpisanego w historię przedmiejskiej i przedwojennej Gdyni.

W 1928 roku z inicjatywy Jakuba w pobliżu Placu Kaszubskiego wyrosła wysoka kamienica, której gabaryty nie przywołują obecnie zdziwienia, ale pod koniec lat dwudziestych budynek faktycznie dominował nad zabudową okolicy i z każdej strony przyciągał zaciekawione spojrzenia. Pod koniec lat 20-tych okolica dopiero zrywała się do późniejszego rozkwitu modernistycznej architektury.

Na ostatnim piętrze na prośbę Elżbiety powstała izba z widokiem na morze, z której żona wypatrywała powrotu męża-rybaka. Wspomniana kamienica do dzisiaj należy do potomków państwa Scheibe.

Ławeczka Kaszubów w gdyńskim Śródmieściu

Pomnikowa ławka przypomina więc o godnym naśladowania małżeństwie, ponadto o znaczeniu wierności, tradycji i tego rodzaju wartości w dziejach kaszubskiej społeczności.

Ławka powstała według artystycznego pomysłu Adama Dawczaka-Dębickiego i została odsłonięta 30 czerwca 2006 roku.

Warto przyjrzeć się zgodnej kaszubskiej parze. Z kieszeni Jakuba wystaje rulon papieru z napisem: „Jakubie, jeśli na ostatnim piętrze zbudujesz dla mnie pokoik, będę widziała kiedy wracasz z morza. Elżbieta”.

Podczas odsłonięcia tego nietypowego upamiętnienia odbył się pokaz gigantycznych baniek mydlanych, koncert Kapeli Rodziny Jeka, ponadto wspólnie zażywano tabakę oraz degustowano kaszubskie przysmaki.
Do tego pomnika nawiązuje też książeczka dla dzieci „Ławeczka z widokiem na szczęście” wydana w ramach cyklu „Książeczki-Gdynieczki”.

Zobacz też – Domowy hotel dla psów i kotów w Gdańsku: osobista opieka jako czynnik wyróżniający jakość usług

W bliskim sąsiedztwie Ławeczki Kaszubów znajduje się pomnik Antoniego Abrahama – upamiętnienie niestrudzonego patrioty i kaszubskiego działacza. Nieco dalej (ok. 500 m) zobaczyć można tak zwany Domek Abrahama, w którym „Król Kaszubów” spędził ostatnie trzy lata swojego barwnego i pełnego poświęcenia życia.