Rozmaitości

Potrzeby żywieniowe sfinksa – jak skomponować jego dietę

InfoGdansk
12 października, 2022

Sfinksy należą do najbardziej wyjątkowych spośród wszystkich kotów. Jedni zatracają się w ich nietuzinkowej urodzie i przeszywającym wzroku, inni – uznają jego wygląd za co najmniej kontrowersyjny. Szczególne okazują się być także potrzeby kotów tej rasy. Jak dobrać właściwą dietę, która zaspokoi pragnienia sfinksa? Podpowiadamy.

Dieta sfinksa – wyjątkowa jak on sam

Planując dietę dla naszego sfinksa musimy pamiętać o kilku podstawowych regułach, które obowiązują w przypadku praktycznie każdej rasy.

  • Dieta powinna być oparta na połączeniu karmy mokrej i suchej; najlepiej, aby większość spożywanych pokarmów stanowiła mokra karma dla kota. Sucha karma sprawdzi się lepiej jako jej uzupełnienie.
  • Nie przesadzajmy z proponowaniem naszemu ulubieńcowi przekąsek i przysmaków. Zostawmy je raczej jako nagroda za dobre zachowanie; chcemy przecież uniknąć problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi.
  • Koty najczęściej lubią spożywać posiłki kilka razy dziennie, ale w małych porcjach. Nie inaczej jest w przypadku sfinksa.

Tym, co najmocniej wyróżnia sfinksa spośród innych kotów, to brak włosów (rzeczywistość jest taka, że sfinks włosy posiada; jednak naprawdę niewiele). Ze względu na to, dobra dieta będzie musiała odpowiedzieć na szczególne potrzeby jego skóry. Przede wszystkim, pożywienie pełni ważną rolę w wymianie ciepła – rekompensuje sfinksowi jego utratę, powodowaną brakiem bujnego owłosienia. Musimy także wziąć pod uwagę sposób, w jaki sfinks gromadzi tłuszcz. W okresie zimowym magazynuje go pod skórą, latem zaś – wydziela. Powinniśmy zatem kontrolować jego nadmiary oraz niedobory właśnie poprzez dietę. 

Szczególnie istotny jest wybór produktów wysokiej jakości. Można powiedzieć, że sfinksy są wybrednymi kotami; nie chodzi jednak o smak, a o… wydzielanie sebum przez nagą skórę sfinksa. Jedzenie niskiej jakości sprzyja gromadzeniu się nadmiaru sebum na skórze, co jest niestety prostą drogą do infekcji skórnych. W takim wypadku, gdy interesuje nas wysokiej jakości karma dla kota Psia Kość oferuje szeroki asortyment karm: suchych i mokrych, które spełnią nawet najbardziej wygórowane potrzeby naszego sfinksa.

Jak jeszcze możemy pomóc zdrowiu sfinksa?

Z dietą ściśle wiąże się również kwestia zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Wskazuje się, że problemy stomatologiczne są dosyć typowe właśnie dla sfinksów. Powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę na higienę naszego kociego pupila. Oprócz oczywistego rozwiązania, a więc mycia zębów, wsparciem mogą okazać się popularne przysmaki dentystyczne. Zapobiegają one gromadzeniu się osadu nazębnego, masują delikatnie dziąsła oraz pomagają uchronić kota przed bólem zębów.

Charakterystyczny brak owłosienia u sfinksów może sprawiać naszym kotkom trudności z regulacją temperatury ciała. Dlatego szczególnie ważne jest, aby, obok karmienia, zwracać uwagę na to, czy nasz pupil pije tyle wody, ile potrzebuje. Jeśli zdaje się być niechętny do picia wody z miski, możemy wyposażyć się na przykład w fontannę dla kotów lub pozwolić mu pić wodę… z kranu. Wiele kotów upodobało sobie tę, nieraz uroczo wyglądającą, metodę, więc dlaczego nie nauczyć jej i naszego sfinksa?

Materiał zewnętrzny.