Pomniki

Ołtarz papieski w Matemblewie

InfoGdansk
11 marca, 2016
Zdjęcie: Ołtarz papieski z Matemblewa

Papież Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził Trójmiasto, na potrzeby tych wizyt powstały wybitne aranżacje ołtarzowe. Wspomniane dzieła sakralnej sztuki zbudowano według koncepcji Mariana Kołodzieja (1921-2009), zasłużonego rzeźbiarza i scenografa.

Pierwsza wizyta odbyła się w czerwcu 1987 roku, kulminacją pielgrzymki stała się msza św. odprawiona na dawnym gdańskim lotnisku w dzielnicy Zaspa. Według przekazów w uroczystej celebracji udział wzięło ok. 800 tysięcy wiernych. Ołtarz w kształcie statku przeszedł do historii papieskich pielgrzymek, uznawany jest na najwybitniejszą taką realizację.

Na kolejną wizytę przyszło czekać dwanaście lat, msza święta została odprawiona na sopockim hipodromie w dniu 5 czerwca 1999 roku, nabożeństwo zgromadziło ok. 700 tysięcy wiernych.

Autorem ołtarzowej kompozycji był ponownie Marian Kołodziej, tym razem w tej sakralnej realizacji odwołał się do ludowych wątków chrzescijaństwa.

Główną część ołtarzowego dzieła sztuki zobaczyć można przy matemblewskim sanktuarium.

Lokalizacja nie jest przypadkowa, w trakcie drugiej wizyty Jan Paweł II odwiedził Matemblewo, gdzie krótko modlił się przy figurze Matki Bożej Brzemiennej.