Oliwska placówka kulturalna działa od września 2017 roku w budynku przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 25. Kamienica powstała na przełomie XIX i XX wieku i początkowo należała do Paula Schuberta – lokalnego kupca handlującego węglem, koksem i brykietami. Przez krótki czas w sporym budynku działał Urząd Gminy Oliwa, a potem chętnie odwiedzany sklep firmowy gdańskiej fabryki czekolady Georg Friedrich Mix.
Oliwa jest jedną z najważniejszych dzielnic Gdańska i brakowało w niej prężnej instytucji kulturalnej. Takie działają w ramach Gdańskiego Archipelagu Kultury na Zaspie, Oruni czy odległym Sobieszewie.
Oliwski Ratusz Kultury powstał z inicjatywy Fundacji Wspólnota Gdańska – pozarządowej organizacji, która od 2007 roku zajmuje się rozwojem i promocją lokalnie pojmowanych inicjatyw kulturalnych. Niestety wspomniana instytucja niepotrzebnie angażuje się w tematy bieżącej polityki, nie takie przecież zadanie funkcjonowania organizacji kulturalnych.
Zobacz też – Adwokat do spraw alimentacyjnych — kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
W obszernej sali parterowej wygodna przestrzeń do organizacji koncertów i projekcji filmowych. Odbywają się tu również wystawy malarstwa, grafik i fotografii artystów krajowych i zagranicznych. Działająca w budynku restauracja ciekawie łączy ofertę gastronomiczną z księgarnią, czytelnią i galerią sztuki. Na piętrze budynku prowadzona jest działalność edukacyjna z zakresu literatury, sztuk plastycznych, teatru, filmu czy nawet współczesnych technologii.
Zobacz też – Przydomowa oczyszczalnia biologiczna: krok po kroku do czystszego środowiska
Zatem dla każdego coś ciekawego.
Wydarzenia w Oliwskim Ratuszu Kultury
W październiku 2017 roku w Oliwskim Ratuszu Kultury odbyły się m. in. imprezy:
„Śpiewany Teatr Stanisława Moniuszki” w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki;
„Ćma. Marilyn Monroe jakiej nie znacie” – monodram Magdaleny Płanety;
„Być jak Charlie Chaplin” – monodram w wykonaniu Mateusza Deskiewicza;
„Wielkie ciasto” – spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Gdynia Główna.
Zobacz też – Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę jazdy w Gdańsku?
Powstał interesujący ciąg placówek związanych z oliwską tematyką. W Domu Bramnym (Stary Rynek Oliwski 15) ciekawe inicjatywy realizuje Stowarzyszenie Stara Oliwa, nieco dalej opisywany w tym miejscu Oliwski Ratusz Kultury, niedaleko też Biblioteka Oliwska, w której również pojawiają się nietuzinkowi goście i prelegenci.
Oliwski Ratusz Kultury
ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, 80-320 Gdańsk
tel. 58 345 29 67
www.ratuszkultury.pl