Wystawa działa w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku i jest dedykowana historii Miejskiego Teatru Miniatura. Placówka teatralna obchodzi w tym roku siedemdziesiątą rocznicę istnienia, w ciągu tych wielu dekad lalkowy teatr wybitnie zapisał się w historii lokalnej kultury.
Miejski Teatr Miniatura odegrał wybitną rolę w kulturze powojennego Gdańska
W tym jednym z najstarszych polskich teatrów lalkowych co roku wystawia się prawie trzysta spektakli, oglądanych przez ponad 55 tysięcy widzów. Z placówką związane były osoby o niebanalnych talentach i takich też zasługach: m.in. Ali Bunsch, Gizela Bachtin-Karłowska czy Alina i Jerzy Afanasjewowie.
Na wystawie m.in. zobaczyć można jawajki* zaprojektowane w 1962 roku przez Ali Bunscha do spektaklu „Bo w Mazurze taka dusza…”. Widowisku było przez 25 lat wystawiane przez zespół Teatru Miniatura i to nie tylko w Polsce, również poza granicami naszego kraju.
Warto też zwrócić uwagę na lalki Gizeli Bachtin-Karłowskiej powołane do teatralnego życia na potrzeby opowieści o Ilii Muromcu. Na wystawie również maski do spektakli wystawianych przez kilkadziesiąt lat, projekty dekoracji, lalki, kostiumy, zdjęcia i afisze.
Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura i Archiwum Państwowego w Gdańsku.
*jawajka – kukiełka w teatrze lalkowym, której głowę i korpus porusza ręka aktora umieszczona wewnątrz lalki, a jej kończyny poruszane są za pomocą drutów lub patyczków.
Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk
Wystawa do 31-01-2018