Impreza już się odbyła

Imprezy

Pakujemy się! Oprowadzanie kuratorskie po gdańskim Żurawiu

InfoGdansk
17 lutego, 2021

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na filmowe zwiedzanie Żurawia – największego dźwigu portowego w średniowiecznej Europie! W roli przewodnika oprowadzającego po wnętrzach słynnego zabytku wystąpi Wojciech Ronowski – kurator muzealnej wystawy stałej.

Ostatnie zwiedzanie przed remontem gdańskiego Żurawia

Pierwszą część oprowadzania będzie można obejrzeć już w piątek 19 lutego o godzinie 17:00 na profilu Facebook i YouTube Narodowego Muzeum Morskiego. Zwiedzanie będzie kontynuowane w sobotę 20 lutego od godziny 12:00.

Zapowiadane oprowadzanie jest wydarzeniem o niemałym znaczeniu, ponieważ za jego pośrednictwem po raz ostatni będzie można zobaczyć wnętrza Żurawia w ich dotychczasowej postaci. Już niedługo w tym oddziale Narodowego Muzeum Morskiego rozpocznie się kilkuletni remont, jednym z jego założeń jest instalacja zupełnie nowej wystawy stałej.

W trakcie kuratorskiego oprowadzania widzowie zaznajomią się z historią portu gdańskiego w czasach jego największej świetności, która przypadła na okres od XVI wieku do połowy następnego stulecia. Nadmotławskie miasto było wówczas największym portem w bałtyckim akwenie, zarówno pod względem liczby obsługiwanych statków jak i skali portowych przeładunków. Gdańsk zawdzięczał ten rozkwit korzystnemu położeniu, uzyskanym przywilejom handlowym oraz dostępności rolniczego zaplecza rozległej Rzeczypospolitej.

Muzealny przewodnik opowie też o nawigacyjnych problemach, które w funkcjonowaniu portowego Gdańska odgrywały kluczową rolę. Opowieść dotyczyć również będzie działania dawnych portowych urządzeń przeładunkowych, między innymi ciekawostek związanych z eksploatacją nadmotławskiego Żurawia.

Interesująco zapowiada się wizyta w mieszczańskich wnętrzach dawnego Gdańska i warsztatach rzemieślników portowych.

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza więc do filmowego zwiedzania dźwigowego obiektu, jego ponowne otwarcie dla zwiedzających nastąpi dopiero za 3 lata!

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

INFORMACJE
Pakujemy się! Oprowadzanie kuratorskie po gdańskim Żurawiu;
Wydarzenie w trybie online;
19 lutego o godzinie 17:00 i 20 lutego od godziny 12:00;
Profil FB Narodowego Muzeum Morskiego;
www.facebook.com/NarodoweMuzeumMorskie