Imprezy

Noc Muzeów w Piwnicy Romańskiej

InfoGdansk
14 maja, 2024
Zdjęcie: Noc Muzeów w Piwnicy Romańskiej. Fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Podczas kolejnej edycji Europejskiej Nocy Muzeów warto odwiedzić Piwnicę Romańską która znajduje się w pobliżu doskonale kojarzonej Hali Targowej i działa w ramach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Pomimo niewielkiej powierzchni tego muzealnego oddziału zaplanowane atrakcje będą ciekawie komponować się z tym szczególnie interesującym fragmentem Gdańska. Początek Nocy Muzeów w Piwnicy Romańskiej o godzinie 19.00.

Noc Muzeów 2024 w Piwnicy Romańskiej

Piwnica Romańska (Gdańsk, pl. Dominikański 1)
od 19:00 do 1:00
wstęp: 1 zł

Nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi gdańskich dominikanów – czy można wyobrazić sobie bardziej emocjonującą atrakcję? I to w samym sercu Gdańska!

Zwiedzanie będzie zorganizowane w małych grupach. W roli przewodników wystąpią zawodowi archeolodzy.

Nie trzeba się zapisywać, ani przychodzić na wyznaczoną godzinę. Przewodnicy będą na miejscu przez całą Noc Muzeów. Ostatnie oprowadzanie zacznie się po północy.

Trasa zwiedzania koncentruje się na placu Dominikańskim:

Piwnica Romańska – miejsce zbiórki (zielony pawilon z szyldem „MUZEUM”, na obrzeżach targowiska),
wystawa „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”,
XIII-wieczne podziemia klasztorne,
ossuarium z XVI/XVII wieku (ściana kości),
Hala Targowa (przejście na poziom –1),
relikty dawnego kościoła św. Mikołaja.
Czas zwiedzania: około 45 minut.

Wszystkie atrakcje Muzeum Archeologicznego rozpisane są na stronie: https://archeologia.pl/aktualnosci/aktualnosci-wszystkie-muzea/noc-muzeow-2024/

Piwnica Romańska – najstarsze wnętrze w Gdańsku

W 2005 roku polskie środowiska archeologiczne zelektryzowały informacje o odkryciu zasypanych pozostałości gdańskiego klasztoru dominikańskiego. Zakonnicy w białych habitach pojawili się w Gdańsku w I połowie XIII wieku, ich obecność i wybudowany klasztor podniosły rangę Gdańska, jeszcze dalekiego od późniejszych bogactw i znaczenia. Inicjatywę sprowadzenia białych braci przypisuje się księciu Świętopełkowi, który przez kilkadziesiąt lat samodzielnie rządził Pomorzem Gdańskim.

Zobacz też – Pomnik Świętopełka w Gdańsku

Klasztor dominikański spłonął w 1813 roku podczas oblężenia miasta przez wojska rosyjskie. Rozpadało się wtedy napoleońskie imperium i miasto Gdańsk płaciło za to bardzo wysoką cenę.

Odkryte podziemia stanowią pozostałość klasztornego refektarza i uznawane są za najstarsze wnętrze w Gdańsku. Piwnice pamiętają XIII stulecie, kiedy nic jeszcze nie wskazywało na późniejsze zawirowania i przejście Gdańska pod krzyżackie panowanie.

Ze względu na brak funduszy planowano zasypanie odnalezionych podziemi, ale dzięki dotacjom udało się Piwnicę Romańską zabezpieczyć i dokonać muzealnej adaptacji tego niezwykłego wnętrza.

W Piwnicy Romańskiej zobaczyć między innymi można wystawę ciekawie opowiadającą o znaczeniu dominikańskiego klasztoru w gdańskich dziejach.

INFORMACJE
Noc Muzeów 2024 w Piwnicy Romańskiej;
Plac Dominikański 1, 80-844 Gdańsk;
18 maja 2024 r, od godz. 19.00.